Grafika przedstawia samolot oraz latający balon. W tle niebo z gwiazdami. Grafika zawiera opisy informacyjne o wydarzeniu "Noce pod Skrzydłami".

Odlotowa impreza „Noce pod skrzydłami” znów zawita do Gliwic. 13 i 14 maja teren gliwickiego lotniska wypełni się atrakcjami, a hangar – muzyką i filmem. Organizatorem wydarzenia są Centrum Kultury Victoria oraz Aeroklub Gliwice.

Pokazy lotnicze, zabytkowe szybowce, przelot wojskowych helikopterów, historyczne inscenizacje, spotkania z pasjonatami, koncerty, pokazy filmowe i wiele więcej – tak w skrócie można zrelacjonować, co zaplanowali organizatorzy i partnerzy tegorocznych „Nocy pod skrzydłami”.

W sobotę 13 maja  ulicami Gliwic przejeżdżać będzie zabytkowy powóz, w którym zasiądą hr. Jan Potocki ze swoim małym białym psem oraz wiernym sługą Turkiem Ibrahimem. W rzeczywistości będą to aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, którzy z płyty lotniska wzbiją się w niebo balonem. To – podobnie jak w ubiegłym roku – inscenizacja pierwszego lotu balonem w wykonaniu ekscentrycznego hrabiego Potockiego z 13 maja 1790 roku.

Hangar lotniska zamienimy w salę kinową i koncertową.

Sobota 13 maja od godz. 20.00 – wieczór muzyczno-filmowy pt.: „W blasku księżyca”:

W pierwszej części wieczoru podczas koncertu wysłuchamy muzyki Glenna Millera w wykonaniu Em Band z Jaworzna. Będzie to wieczór pełen dźwięków jazzu, swingu, muzyki lat trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Wieczór zakończy seans (polska prapremiera) filmu z 1941 roku „Niebezpieczne światło księżyca”. To fikcyjna historia pilota i pianisty Stefana Radeckiego, który komponuje swój koncert podczas bombardowania Warszawy w 1939 roku, a potem ucieka na Zachód. Bohater wyjeżdża na muzyczne tournee po Stanach Zjednoczonych i zakochuje się w Amerykance imieniem Carol. Potem wraca do Wielkiej Brytanii, aby wziąć udział w bitwie o Anglię (filmweb.pl).

Niedziela 14 maja od godz. 20.00 – wieczór muzyczno-filmowy pt.: „Odważnym”, na który złożą się:
koncert w wykonaniu Józefa Skrzeka, wybitnego polskiego multiinstrumentalisty, wokalisty i kompozytora. Skrzek słynie m.in. z niezwykłej wyobraźni i ciągłego poszukiwania nowych form wyrazu. Od wielu lat koncertuje w Planetarium Śląskim, łącząc muzykę elektroniczną z projekcjami nieba. Koncertuje solo, ale na koncie ma także intrygujące projekty z udziałem m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Michała Banasika, Colina Bassa, Paula Lawlera.
Projekcja filmu (bezpośrednio po koncercie) pt. „Karbala”. Rok 2004, siedziba władz lokalnych w irackiej Karbali, City Hall, zostaje zaatakowana przez Al-Kaidę i sadrystów. Grupa polskich oraz bułgarskich żołnierzy odpiera kolejne ataki (filmweb.pl).

13 maja (sobota)

LOTNISKO 11:00 – 20:00
pokazy, prezentacje, performance
HANGAR 20:00 – 22.30
koncert eMBand – Jaworzno, seans filmowy

14 maja (niedziela)

LOTNISKO 15:30 – 20:00
„POPOŁUDNIE Z WOJSKIEM”
pokazy, prezentacje
HANGAR 20:00 – 22:30
koncert Józefa Skrzeka, seans filmowy

Udział we wszystkich zaplanowanych atrakcjach jest wolny.

ORGANIZACJA : Aeroklub Gliwicki, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach 

PATRONAT HONOROWY: Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

WSPÓŁPRACA: Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej, Muzeum Miejskie w Gliwicach, Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach   

Zobacz relację z zeszłorocznej edycji

Data wydarzenia:
13 maja | godz. 11:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:

  • 14 maja
Miejsce wydarzenia
Wstęp bezpłatny