1 października w kalendarzu zarezerwowany jest dla MUZYKI. Przypadają wtedy Międzynarodowy Dzień Muzyki i – po raz szósty – Dzień Polskiej Muzyki.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
Obchodzony jest 1 października od roku 1975 z inicjatywy Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Celem wydarzeń organizowanych tego dnia na całym świecie jest przedstawienie muzyki jako dobra ludzkości.
– Chociaż repertuar Centrum Kultury Victoria jest bogaty w różnorodne wydarzenia, to właśnie muzyka stanowi jego główny filar. Budujemy nasz program w taki sposób, by był bogaty i prezentował różne gatunki. Mamy nadzieję, że nasze wybory pozwalają Państwu odkrywać muzyczne nowości i czerpać z tego radość, jak w przypadku realizowanego w tym roku cyklu ETHO, którego zadaniem było zaprezentowanie w zupełnie świeżym ujęciu muzyki korzeni, muzyki folkowej – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.
Dzień Polskiej Muzyki
1 października w ulubionej rozgłośni radiowej usłyszycie więcej niż zwykle muzyki polskich artystów. Kulminacyjnym punktem akcji będzie symboliczna wspólna godzina wyłącznie polskiej muzyki – od godz. 10.00 na antenach ponad 100 rozgłośni (także zagranicznych) wspierających akcję.
W świętowanie włączają się także sklepy muzyczne i popularne bileterie, gdzie – pod warunkiem, że wybierzecie repertuar rodzimego artysty – zakupy zrobicie ze zniżką. Na największych platformach streamingowych pod hasłem „Dzień Polskiej Muzyki” pojawią się specjalne playlisty.
Celem akcji jest promocja polskich twórców, podziękowanie za ich prace, zwiększenie świadomości Polaków, jakie znaczenie ma muzyka dla rozwoju naszej kultury i gospodarki.
– Przesłaniem kampanii jest współpraca: „Muzyka łączy WSZYSTKICH”. Muzyka jest źródłem radości, siły, inspiracji oraz uniwersalnym językiem zjednoczenia i współpracy, a także kluczem do pokonywania wielu przeciwności. – czytamy na stronie kampanii dzienpolskiejmuzyki.pl.
W najbliższym czasie także w Gliwicach nie zabraknie okazji, by zapoznać się z twórczością polskich twórców – z całą różnorodnością i kolorytem, który prezentują. Polecamy uwadze:
- 28 – 29 września | Wesoły Wędrownik – festiwal poświęcony twórczości Norberta Blachy, kompozytora, artysty, pedagoga, organisty, który żył i tworzył w Gliwicach
- 29 września | ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu | wystąpią zespoły SÓJKI i KRZIKOPA, warsztaty poprowadzi Kapela Fedaków
- 3 października | koncert zespołu NeoQuartet | niebawem szczegóły
- 5 października | koncert GAUDE Konrada Kucza, Michała Sławeckiego, Mateusza Kwiatkowskiego | połączenie dwóch muzycznych światów: baroku i współczesnego ambientu
- 13 października | All’improvviso Festival Gliwice | Polscy kompozytorzy – mistrzowie kameralistyki
- 16 października | PUNK GENERATION – prezentacja polskiej sceny punkrockowej
To tylko wybrane propozycje. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń w Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności, która jest najlepszym źródłem wiedzy o tym, co dzieje się w naszym mieście.