Grafika informująca o akcji społecznej. Napis: nie wszyscy ludzie z niepełnosprawnościami są widzialni. Na obrazku mężczyzna w tramwaju.

Czy wiecie, że nawet 10% ludzi na świecie może żyć z niewidocznymi niepełnosprawnościami? To prawie miliard ludzi, którzy doświadczają problemów fizycznych, psychicznych lub neurologicznych, ale ich schorzenia nie są od razu „widoczne”. Może to być na przykład autyzm, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby nowotworowe czy przewlekłe bóle. Warto pamiętać, że wiele osób doświadcza równocześnie zarówno widocznych, jak i niewidocznych objawów niepełnosprawności. Dlatego ruszyła kampania społeczna – w którą włączyły się Gliwice – zwiększająca świadomość na temat niewidocznych niepełnosprawności.

Niewidoczne niepełnosprawności mogą dotyczyć każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli wrażliwi i otwarci na potrzeby naszych współpracowników, klientów i znajomych, którzy doświadczają niewidocznych niepełnosprawności.

Dlatego Fundacja StwardnienieRozsiane.info zachęca do włączenia się na rzecz wspierania osób z niewidocznymi niepełnosprawnościami. Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na www.niewidzialni.org.pl (link) i na https://www.facebook.com/projekt.niewidzialni (link).

Projekt jest podzielony na etapy. W pierwszych tygodniach kluczowymi działaniami będzie kampania informacyjna w mediach oraz Internecie. W ramach kampanii sukcesywnie realizowane też będą szkolenia u partnerów przeprowadzane przez zespół Fundacji StwardnienieRozsiane.Info, która pomoże sprawnie wdrożyć projekt w danej organizacji czy instytucji. Dzięki temu, gdy pojawi się u nas osoba z niewidoczną niepełnosprawnością i potrzebująca wsparcia, przygotowani do tego pracownicy będą wiedzieli, jak reagować i co zrobić, by ich pomoc była skuteczna.