Zdjęcie przedstawia statuetkę nagrody Fryderyki, logo nagrody i napis "Nominacje".

Finałowa gala Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w ramach tegorocznego Fryderyk Festiwalu 2023 odbędzie się 22 kwietnia w Gliwicach. Wielu z nominowanych artystów zapraszaliśmy już na wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury Victoria, a niektórych – zobaczymy w najbliższych miesiącach. Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Jakub Skorupa | dwie nominacje | Album Roku Alternatywa i Fonograficzny Debiut Roku

Jakub Skorupa wychował się w Knurowie, a obecnie mieszka w Gliwicach. Gościliśmy go na trzech koncertach – Gliwice dla Ukrainy, podczas Show Off Fest oraz live session w Ruinach Teatru Victoria – występ zarejestrowany na video można obejrzeć i posłuchać na kanale YouTube).

Bastarda Trio & Sutari | Album Roku Muzyka Korzeni

Bastarda w ubiegłym roku wystąpiła w Gliwicach dwukrotnie podczas Majówki z Kulturą oraz wspólnie z grupą Holland Baroque. Dodatkowo lider grupy Paweł Szamburski wystąpił solo podczas pierwszej edycji True Tone Festival.

Skalpel | Album Roku Muzyka Elektroniczna

Wrocławski duet swoje dwa pierwsze albumy wydał w największej, niezależnej wytwórni na świecie Ninja Tune. Zaczynali jako twórcy muzyki klubowej, która garściami czerpała z jazzowych sampli lat 60. i 70. Skalpel wystąpi w Gliwicach 26 maja podczas drugiej edycji True Tone Festival 2023.

Czereśnie | Album Roku Muzyka Dziecięca

Czereśnie to zespół składający się z muzyków zespołu ulicznego Hańba. Na ich koncert zapraszamy podczas tegorocznego Dnia Dziecka pod Areną Gliwice 28 maja.

EABS | Artysta Roku Jazz

EABS to obecnie najważniejszy zespół nowej fali jazzu w Polsce. Wystąpił rok temu podczas True Tone Festival i wystąpi także na drugiej edycji, ale w kooperatywie z pakistańskim zespołem Jaubi grającym na ludowych instrumentach.

Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico | Album Roku Indie Pop

Mitch & Mitch, to zespół o wielu wcieleniach, nie da się jednoznacznie określić gatunku który grają, ale ostatni ich projekt poświęcony twórczości Ennio Morricone zawitał do Gliwic w ubiegłym roku i otwierał festiwal True Tone.

Equilibrium String Quartet | ALBUM ROKU MUZYKA KAMERALNA – WIĘKSZE SKŁADY

Władysław Żeleński „I Kwartet smyczkowy F-dur op. 28, Wariacje na temat własny op. 21″
Za wydanie albumu odpowiada gliwicki promotor muzyki dawnej All’Improvviso Festival Gliwice.

Aleksander Nowak / Szczepan Twardoch | NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ

Gratulujemy kolejnej nominacji. Warto wspomnieć, że obaj Panowie zdobyli w 2022 roku statuetkę w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA ORATORYJNA I OPEROWA, a rok wcześniej Aleksander Nowak wraz z Olgą Tokarczuk nagrodzeni zostali w tej samej kategorii.