zespół muzyków - cztery osoby - dających koncert. na pierwszym planie kobieta ze skrzypcami

W niedzielę 26 maja 2024 „Podwieczorki muzyczne w Willi Caro” świętowały swój jubileuszowy, setny koncert przy nadkomplecie publiczności i w najlepszy możliwy sposób – muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta w nadzwyczaj pięknym wykonaniu kwartetu smyczkowego Les Femmes , wspomaganego przez skrzypka Marcina Ostrowskiego.

Oczywiście przy tak miłej okazji, która zbiegła się z Dniem Matki, były też drobne upominki muzyczne dla wiernych słuchaczy i jubileuszowe podziękowania oraz życzenia od melomanów.

Doborowi wykonawcy, a także profesjonalny i zarazem przystępny komentarz prowadzącego, gwarantują wysoki poziom artystyczny połączony z atrakcyjnymi walorami edukacyjno-popularyzatorskimi.

Kolaż czterech zdjęć z koncertu

Warto przypomnieć, że „Podwieczorki” to jedyny w Gliwicach stały cykl koncertów kameralnych, powołany do życia 14 lat temu z inicjatywy stowarzyszenia Klub Inicjatyw Kulturalnych  oraz Muzeum w Gliwicach – przez Dyrektora Grzegorza Krawczyka oraz Piotra Oczkowskiego z KIK-u. Szybko stały się lubianą przez gliwicką publiczność forma kontaktu z muzyką kameralną w zabytkowym wnętrzu salonu Oscara Caro. Na koncertach cyklu występowało wielu najwybitniejszych artystów oraz zespołów z kraju i zagranicy, jest to także cenna możliwość zaprezentowania się dla utalentowanej młodzieży muzycznej z Gliwic i całego Śląska. Program od samego początku uwzględnia szeroki przekrój gatunków i rodzajów muzyki: recitale oraz koncerty kameralne, klasykę, muzykę filmową, etniczną, operę, pieśń, łącząc się często i uzupełniając tematykę prezentowanych w muzeum wystaw.

Od trzech lat współorganizatorem „Podwieczorków” jest Centrum Kultury Victoria.

autor tekstu: Piotr Oczkowski

fot. materiał Klubu Inicjatyw Kulturalnych