Minęło 20 lat od powstania Śląskiej Organizacji Turystycznej (ŚOT). Uważa się, że jest ona jedną z najlepszych spośród szesnastu, regionalnych organizacji turystycznych w Polsce. Organizacja działa jako stowarzyszenie, skupiające zarówno jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiaty), jak i przedstawicieli branży turystycznej i innych organizacji o tym charakterze, a nawet instytucje kultury, których zakres działalności przynajmniej częściowo związany jest z turystyką. ŚOT skupia się na kreowaniu atrakcyjnego wizerunku województwa śląskiego w kraju i zagranicą przyczyniającego się do zwiększeniu liczby turystów odwiedzających region, co przekłada się na wzrost dochodów z turystyki. Śląska Organizacja Turystyczna od wielu lat z sukcesem buduje markę naszego regionu oraz jego atrakcji turystycznych.

 

Z okazji jubileuszu, 2 grudnia w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i centralnych, przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej oraz członkowie Śląskiej Organizacji Turystycznej. Gliwicką Victorię, która prowadzi Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej reprezentowała Magdalena Baraniecka. Uczestników obchodów powitali: Prezydent Bielska–Białej Jarosław Klimaszewski, Prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej Krzysztof Jazowy oraz Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska. Uroczystość ta stworzyła doskonałą okazję aby wyrazić podziękowania długoletnim członkom Śląskiej Organizacji Turystycznej. W gronie wyróżnionych znalazło się również Miasto Gliwice oraz PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej.

 

Osoby i instytucje wybitnie zaangażowane w rozwój turystyki zostały narodzone Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Odznaki takie otrzymali:

  • Agnieszka Sikorska – Dyrektor Biura ŚOT
  • Grzegorz Chmielewski – Wiceprezes ŚÓT
  • Adam Markowski – Wiceprezes ŚOT
  • Edward Wieczorek (pośmiertnie) – przewodnik turystyczny, instruktor krajoznawstwa i przewodnictwa, autor publikacji poświęconych turystyce, współpracujący z ŚOT.

 

Uroczystość zakończyła się koncertem „Aleja Gwiazd”, podczas którego usłyszeliśmy utwory Romualda Lipki w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bielsku-Białej z towarzyszeniem muzyków Bielskiej Orkiestry Kameralnej.

 

Przed galą jubileuszową, w Zamku Książąt Sułkowskich, odbyła się konferencja „Współpraca – Innowacje – Turystyka Zrównoważona” połączona z debatą. Udział w niej wzięli eksperci i praktycy branży turystycznej. Celem konferencji było pokazanie, że turystyka zrównoważona, to nie tylko idea, ale realne działania, które mogą przynieść korzyści regionom i lokalnym społecznościom. Konferencja zorganizowana została przez Polską Organizację Turystyczną we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną.

 

 

fot. Magdalena Baraniecka

Autor artykułu: Magdalena Baraniecka

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej