Książką roku 2021 został tom „Krematoria I. Krematoria II” gliwiczanina Krzysztofa Siwczyka! Decyzję podjęła kapituła Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Gratulujemy!

„Silesius” to polska nagroda literacka przyznawana od 2008 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Poezji. Jej nazwa pochodzi od barokowego poety Angelusa Silesiusa. W tym roku w dwóch kategoriach – książka roku oraz najlepszy debiut – nominowanych było osiem tytułów, dodatkowo przyznano wyróżnienie za całokształt twórczości. Wręczenie nagród odbyło się 15 października w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu

– Kiedy te wiersze powstawały wydawały mi się poezją towarzyszącą nie śmierci, tylko życiu. Tym resztkom życia, które powinny osadzać się w języku wiersza. I powinny wybrzmieć w sposób być może cichy. Za pomocą niewielu słów. – mówił Krzysztof Siwczyk odbierając nagrodę.

„Krematoria I. Krematoria II” to już szesnasta książka poetycka w dorobku poety. Siwczyk zadebiutował w latach 90. tomem „Dzikie dzieci”. W jego bogatej bibliografii znajdują się także liczne teksty eseistyczne i krytyczne, które przyniosły mu nagrody i wyróżnienia (między innymi Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz Nagrodę Literacką Gdynia). Szerszej publiczności znany jest z filmu Lecha Majewskiego „Wojaczek”, w którym wcielił się w tytułową rolę.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z GALI WRĘCZENIA NAGRÓD

Wręczenie nagrody dla Krzysztofa Siwczyka około 44 minuty

Przypominamy, że już od kilku lat Krzysztof Siwczyk prowadzi w Gliwicach warsztaty literackie adresowane do wszystkich zajmujących się pisaniem prozy, poezji, eseistyki, tekstów krytyczno-literackich. Warsztaty dla wielu osób stały się sprawdzonym sposobem startu w poważne życie literackie. Najbliższe spotkanie 24 października o godzinie 17:30 w Centrum 3.0, Gliwice, ul. Studzienna 6. Udział bezpłatny.

WARSZTATY LITERACKIE Z KRZYSZTOFEM SIWCZYKIEM

fot. Wrocławski Dom Literatury / Max Pflegel