Czarno-białe zdjęcie przedstawiające młodą kobietę.

*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

Jadwiga Janowska

www.jadwigajanowska.pl

https://www.instagram.com/jadwigajanowska/

Urodzona w 1994 roku, mieszka i tworzy na Śląsku.

Pierwsze fotograficzne kroki stawiała w gliwickiej grupie fotograficznej Aczkolwiek. Zdobyła tytuł magistra na Instytucie Twórczej Fotografii (Institut tvůrčí fotografie) w Opavie. Brała udział w programie mentorskim Nikon NOOR Academy 2022. W 2018 roku zdobyła główną nagrodę za fotoreportaż w kategorii Young Poland, na konkursie Grand Press Photo. Laureatka nagrody imienia Jana Sawki na festiwalu Fama (2021 rok).  Druga nagroda w konkursie na Talent Roku organizowanego przez Pix House (2021).

Jej prace były prezentowane w kraju i za granicą, m.in. na Rybnickim Festiwalu Fotografii, w K Mag Art Spot, w Picture Doc, Granze Arsenali Fotogafie w Weronie, Rotterdam Photo, Merlinka Festival na wystawach i publikacjach  Debuts, Eastreet, Fresh Eyes Photo w Amsterdamie, Noorderlicht Photofestival i innych. Jej zdjęcia publikowane były m.in. w magazynie Ultramaryna. Ilustrowała książkę „Czajnikowy.pl dobra herbata”, „Yerba mate w tydzień.”

Indywidualne wystawy: NN433 (Galeria Na6) oraz Bohaterowie Narodu (kurator Krzysztof Szewczyk, Poligon Gallery).

fot. Jadwiga Janowska

Jadwiga Janowska w swojej twórczości bada relacje pomiędzy ciałem a materiałem, obiektem a przestrzenią.

Posługuję się głównie fotografią. Czasami robię też kolaże albo video. Tworzę sporo portretów, ale pracuję także nad materiałami z pogranicza współczesnego dokumentu i kreacji. W cyklach dokumentalnych skupiam się na otaczającym mnie świecie i ludziach  (projekty „Dam radę jak dorosnę”, „Bohaterowie narodu”), czy na przestrzeni („EPGL”, podejmujący tematykę związaną z gliwickim lotniskiem albo „Wieża”, skupiająca się na gliwickiej radiostacji). Dużo mieszam w projektach, łącze różne fotografie, archiwa, kolaże. Pracuję dość patchworkowo. – mówi Jadwiga Janowska w rozmowie z K MAG MAGAZYN.

Przeczytaj cały wywiad (link)

Autorka projektu False Flag o gliwickiej Radiostacji, który pokazywany był w Rybniku, Weronie, Rotterdamie. Obecnie trwają prace nad wystawą i książką (we współpracy z Czytelnią Sztuki).

Mój projekt podzielony jest na dwie części: w jednej z nich fotografuję wieżę z różnych punktów miasta i w różnych deformacjach, np. odbijającą się w szybach okolicznych domów, w lusterkach skuterów, itp., jak również przedmioty i reprezentacje graficzne, które ją przedstawiają. 

W drugiej części fotografuję siebie z wieżą – daję napotkanym pod radiostacją osobom apart i proszę, aby zrobiły mi zdjęcie. Kontrast między “obiektywnymi”, bardziej topograficznymi zdjęciami masztu, a “subiektywniejszym” spojrzeniem, zamieszczającym człowieka na tle wieży, pozwala mi podkreślić  turystyczny aspekt tego miejsca, jak również stanowi mój sposób poszukiwania siebie w tej przestrzeni.

Aby podkreślić historyczny aspekt tego miejsca oraz jego relację z miastem i jego ludźmi, wykorzystuję również zdjęcia archiwalne (dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach), wykonane podczas budowy masztu radiostacji.

W całym projekcie wieża dominuje, widz może czuć się z tego powodu niekomfortowo. Obserwacja, brak wolnej przestrzeni. W projekcie wieża patrzy na widza, widz na wieżę. Wieża kontroluje, sprawdza. – mówi autorka, Jadwiga Janowska.

#madeingliwice