Młoda kobieta trzymająca w ręce rysunek. Stoi na tle regału wypełnionego farbami.

*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

Krystyna Nikiel-Katolik

Rzemieślnik teatralny, scenograf, ilustrator, portrecistka. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Dyplom magisterski z malarstwa obroniła w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza oraz dodatkowo zrobiła aneks w pracowni ilustracji dr Anny Machwic-Adamkiewicz.

Od 2016 roku pracuje jako specjalistka rzemiosł teatralnych, obecnie w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Najważniejsze w procesie tworzenia jest dla samej artystki doświadczenie osobistego spotkania z drugim człowiekiem. W swoich projektach zawsze poszukuje oryginalnego rozwiązania plastycznego, łącząc ze sobą różne techniki, takie jak na przykład akwarela z haftem richelieu (portrety artystek ludowych cykl „Ziarno”), czy rysunek z teatrem cieni (adaptacja „Zuzanka i utopce” Gustawa Morcinka). Podejmuje tematy związane z lokalną tożsamością, takie jak adaptacja opowiadań „Żabi kraj” Ludwika Kobieli, czy ilustracje do teatru kamishibai „Legenda o rosiczce”. Podczas pracy nad scenografią, kostiumami, lalkami do„Opowieści wigilijnej” inspiracją były dla autorki industrialne przestrzenie Śląska i historia tego regionu oparta na przemyśle.

Posłuchaj rozmowy MADE IN GLIWICE w Spotify (link)