Na zdjęciu twarz młodej kobiety w długich, ciemnych włosach.
*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

Lucyna Mierzejewska-Kargul

„Szeptaki” to książka z 2020 roku autorstwa Lucyny Mierzejewskiej-Kargul, która oswaja z tematem emocji i empatii. To bajka, która pomaga dzieciom poznać niełatwy świat emocji, rodzicom – daje szansę na otwarcie się na częstsze rozmowy o emocjach.
Na zdjęciu kobieta trzymająca w rękach karty z kolorowymi stworkami.
Akcja bajki odgrywa się między innymi w Gliwicach. Bohaterką jest dziesięcioletnia dziewczynka, która przeżywa typowe dla swojego wieku przygody… prawie typowe, bo okraszone poznaniem małego stworka, który pomaga jej rozpoznawać emocje, zarówno swoje, jak i innych ludzi. Do bajki dołączone są karty memory, zadania, pytania, żeby kontakt z emocjami mógł się przenieść do codziennego życia małego czytelnika.
„Szeptaki” powstały z tęsknoty mojej małej wewnętrznej Lucynki, która nie miała zbyt wielu okazji, żeby nauczyć się przeżywać swoich emocji. Marzę o tym, żeby Szeptaki trafiły „pod strzechy”,  a może nawet w kanon lektur szkolnych, tym samym jak najwięcej dzieci będzie miało szansę na edukację emocjonalną. Oczywiście odkąd byłam małym dzieckiem czasy się bardzo zmieniły i teraz o emocjach mówi się częściej i z większą wyrozumiałością. Ale jak marzyć to od razu z przytupem… – mówi autorka książki. – Szeptaki to też powoli rozkręcane warsztaty. W zeszłym roku miałam okazję poprowadzić warsztaty dla dzieci podczas festiwalu SLOT. Odwiedziłam też kilka przedszkoli i szkół w najbliżej okolicy.

*program powstał przy współpracy z Radiem CCM

fot. Karina Białowąs Fotografia