*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

Maria Giller | Maria Szyje

www.mariaszyje.pl

www.instagram.com

www.facebook.com

Absolwentka studiów wzorniczych, zafascynowana projektowaniem i tworzeniem nowych form. Tworzy wygodne ubrania dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. To obszar, który wybrała, ponieważ wierzy, że w tej kwestii jest jeszcze wiele do powiedzenia i stworzenia, a wygoda jest dla mnie jedną z najwyższych wartości. Stara się ciągle szukać nowych kształtów, które pomogą kobietom w codzienny życiu.

Moje miejsce prowadzę przy ul. Jana Śliwki 24 w Gliwicach. Znajduje się tam sklep z ubraniami dla kobiet, ale również pracownia krawiecka, gdzie te ubrania powstają. To mała wytwórnia, a wykonanie wzorowe. Moim motto jest wygoda, ponieważ nie wyobrażam sobie, że miałabym chodzić w czym co mnie drażni/uwiera. Przykładam dużą dokładność przy wyborze materiałów (po które zazwyczaj jeżdżę do Łodzi), aby materiał był naszą drugą skóra. Dodatkowo, staram się ciągle szukać nowych kształtów, które pomogą kobietom w codziennym życiu. Jestem po studiach wzorniczych, więc można powiedzieć, zostałam w zawodzie. Ogromną radość sprawiają mi spotkania z kobietami, osobiste. Dlatego też powstała pracownia. Wierzę, że taki bezpośredni kontakt jest nam teraz bardzo potrzebny i buduje nas wzajemnie. – mówi o swojej pracowni Maria Giller

Na zdjęciu młoda kobieta, pracuje przy laptopie. Ma krótkie blond włosy, nosi okulary. Ubrana jest w zieloną koszulę.

W pracowni odbywają się również warsztaty plastyczne i edukacyjne, głównie dla kobiet, choć zawsze zapraszam również mężczyzn. Prowadzi warsztaty z szycia, rysunku żurnalowego i materiałoznawstwa.

Posłuchaj rozmowy Made in Gliwice, która powstała z okazji Dnia Kobiet*

*program powstał przy współpracy z Radiem CCM, rozmowę przeprowadziła Annabella Conti-Praszkiewicz