Grafika informująca o Majówce z kulturą. Czarne tło i napisy białe i czerwone.

Kiedy drzewa się zazielenią, kwiaty rozkwitną, a ptaki na dobre rozśpiewają, to znak, że najwyższa pora rozpocząć tegoroczny sezon imprez plenerowych. Pierwsza okazja już podczas tegorocznej MAJÓWKI Z KULTURĄ. Sceną wydarzeń – po raz drugi – będą aleja Przyjaźni i Ruiny Teatru Victoria, a w planie m.in. kreatywne warsztaty i animacje w ramach Alei Sztuki.

Silent disco

„Majówkę z kulturą” rozpoczniemy już 29 kwietnia od cichej dyskoteki w Ruinach Teatru. W jednym miejscu będzie można doświadczyć trzech różnych dyskotek – uczestnicy, mając bezprzewodowe słuchawki, sami wybiorą, które utwory najbardziej pobudzą ich do tańca. Na spragnionych i zmęczonych zabawą czekać będzie bar ze strefą relaksu na tarasie Ruin. Zabawa wystartuje o godzinie 19.00.

Aleja Sztuki

W niedzielę, 30 kwietnia o godzinie 11.00 Aleja Przyjaźni zamieni się w Aleję Sztuki. Na miłośników cyrkowych sztuczek – w każdym wieku – czekać będą warsztaty, po których żonglowanie nie będzie już wielkim wyzwaniem. Wieczorem aleja zmieni się w cyrkową arenę, na której profesjonaliści dadzą pokaz swoich umiejętności, wciągając do zabawy publiczność.

Spragnionych kreatywnych działań zapraszamy na warsztaty twórcze, na których będziemy tworzyć kolorowe kwietniki, broszki i kuglarskie nakrycia głowy. Swoją artystyczną duszę będzie też można wyrazić podczas pleneru malarskiego – w naszych wizjach inspirować będziemy się impresjonizmem. Ważne, na plener malarski obowiązują zapisy (link do formularza).

Finałem dnia zostanie muzyczne doświadczenie. Wystąpi wyjątkowy multiinstrumentalista Sambor Dudziński z „Dźwiękowiązałką”, która jest połączeniem sześciu instrumentów w jedno, mobilne urządzenie.

Udział we wszystkich zaplanowanych tego dnia atrakcjach jest wolny, nie obowiązują bilety wstępu.

Michał Pepol „Kora nieskończoność”

W pierwszomajowy wieczór w Ruinach Teatru wystąpi Michał Pepol z projektem „Kora nieskończoność”. Pepol zabierze nas w podróż do intrygujących doświadczeń dźwiękowych korzystając z prywatnych, nigdy niewydanych nagrań Kory Jackowskiej. Koncert tworzyć będą aranżacje i remiksy istniejących utworów, ale przede wszystkim nowości, łączące w sobie pop, rock, muzykę klasyczną, osobliwe słuchowisko i awangardową alternatywę. Początek koncertu o godzinie 19.00.

Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora ds. programowych Centrum Kultury Victoria w Gliwicach o koncercie:

W tym roku minie pięć lat od śmierci Kory Jackowskiej. To nie jest kolejny projekt z coverami piosenek Maanamu, lecz całkowicie nowe dzieło, w którym Michał Pepol wykorzystuje głos – jako śpiew, szept, śmiech, melorecytacje – zmarłej wokalistki. Usłyszymy znane riffy, czasem bity, czasami fragmenty linii melodycznych wielkich przebojów, jednak album w całości bardzo odbiega od oryginałów. Muzyka na nim zawarta jest eteryczna, eksperymentalna, usłyszymy tutaj sporo ambientu i muzyki elektronicznej, ale nie tej tanecznej. „Kora nieskończoność” to podróż w głąb duszy artystki, ale także w głąb duszy autora muzyki Michała Pepola, którego mogą Państwo znać z takich projektów jak: Royal String Quartet, Ralph Kaminski Kora, czy muzyki do spektakli teatralnych.

Organizatorem MAJÓWKI Z KULTURĄ jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.