Bastarda 1200×628

W muzyczną podróż do portowych dzielnic Portugalii już 1 maja zabierze nas Trio Bastarda wspólnie z João de Sousą. Sprzedaż biletów na to wyjątkowe wydarzenie właśnie ruszyła!

Koncert będzie jedną z propozycji tegorocznej Majówki z Kulturą.

Grupa Bastarda na ubiegłorocznym albumie – z udziałem urodzonego w Portugalii gitarzysty i wokalisty João de Sousy – odnosi się do tradycyjnych utworów fado. To jednak współczesne i autorskie opracowania. 

– Proszę sobie wyobrazić, jak w wyjątkowym wnętrzu Ruin Teatru, brzmieć będą utwory przepełnione smutkiem i duchowością. Wystąpią przed nami artyści z doskonałym warsztatem i bardzo bogatym doświadczeniem scenicznym. – do udziału w koncercie zachęca Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria. 

Grupa Bastarda to projekt powołany do życia przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Artyści, sięgając po inspirację m.in. do muzyki dawnej, żydowskiej i fado, za każdym razem tworzą autorki projekt. Muzyka Bastardy to współczesna, oryginalna i bardzo osobista wypowiedź wsparta na bogatych tradycjach muzycznych. 

João de Sousa to doceniany wokalista, kompozytor i gitarzysta. Inspiracji poszukuje w muzyce od hip-hop, muzyce elektronicznej, jazzie, fado. Na koncie ma trzy autorskie płyty i współpracę z wieloma cenionymi muzykami.

Muzyka fado powstała w XIX wieku w portowych dzielnicach Lizbony, ale z czasem popularna stała się w całej Portugalii. Do dziś działają tam kluby, gdzie można jej posłuchać. 

– Muzyka ta opisywana jest jako głęboki, melancholijny i szczery głos duszy. Jest spontaniczna, intensywna, nastrojowa. Fado wykonuje się tylko w języku portugalskim, ale porusza serca słuchaczy na całym świecie. Wierzymy, że muzykę fado w wykonaniu Trio Bastarda z João de Sousą pokocha też gliwicka publiczność  – dodaje Łukasz Kwaśniewski, zastępca Dyrektora CK Victorii ds. programowych. 

Za jedną z największych gwiazd tej muzyki uznawana była urodzona w 1920 roku Amalia Rodrigues, która mówiła „fado to nie coś, co ma być wyśpiewane, fado po prostu się przytrafia, jest czymś spontanicznym”. Po śmierci artystki Portugalia pogrążyła się w trzydniowej żałobie narodowej.

Informacje o biletach zainteresowani znajdą na stronie www.ckvictoria.pl.

Tegoroczna Majówka jest pierwszym wydarzeniem Kulturaliów, czyli Gliwickiego Festiwalu Kultury, który wypełni gliwicki kalendarz imprez aż do listopada.