Już za moment rozpocznie się jesienna odsłona 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach. Jubileuszowa edycja wypełniona jest wyjątkowymi wydarzeniami. Wystąpią znani i lubiani w Gliwicach artyści, ale będzie to również okazja do przedstawienia zupełnie nowych, premierowych przedsięwzięć.

Podczas Festiwalu wystąpią André Lislevand, Avi Avital, Arianna Savall, Aleksandra Świgut oraz uwielbiana w Gliwicach (i nie tylko!) {oh!} Orkiestra pod dyrekcją Martyny Pastuszki, realizująca we współpracy z Maxem Emanuelem Cencičem kolejną premierę operową.

Na pierwszy koncert w Gliwicach Towarzystwo Kulturalne FUGA, organizator Festiwalu All’improvviso, zaprasza już 15 października do Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”, gdzie w przestrzeni Muzeum Odlewnictwa Artystycznego zabrzmi koncert w wykonaniu wybitnego włoskiego gambisty młodego pokolenia – André Lislevanda, syna legendarnego już lutnisty Rolfa Lislevanda, który zaszczepił w swym synu miłość do muzyki dawnej. André zaprezentuje w Gliwicach swój autorski program pt. „Kobiece serce, kobieca dusza…”, wypełniony najpiękniejszą muzyką trafiającą dokładnie w te miejsca, o których wprost mówi tytuł koncertu. Wraz z André Lislevadem wystąpią: śpiewaczka Marie Pornon oraz dwie intrygujące instrumentalistki – Angela Ambrosini, grająca na tradycyjnym szwedzkim instrumencie – nyckelharpie oraz pochodzącą z Estonii Anna-Liisa Eller, która w zespole gra na tradycyjnym estońskim instrumencie – kannelu. Muzycy tworzą wspólnie Hanané Ensemble, który po raz pierwszy pojawi się w Gliwicach, a także dzień wcześniej w Muzeum Zamkowym w Pszczynie, które po raz kolejny jest partnerem Festiwalu All’improvviso.

Na kolejne festiwalowe wydarzenia pod szyldem All’improvviso poczekamy do listopada. W Sali koncertowej w nowej siedzibie Szkoły Muzycznej w Gliwicach 19 listopada swój recital fortepianowy na instrumencie historycznym wykona laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Edvarda Griega w Bergen, wybitna polska pianistka Aleksandra Świgut. Po tym kameralnym festiwalowym preludium do Gliwic wracają wielkie międzynarodowe przedsięwzięcia. W niedzielę, 20 listopada, w Teatrze Miejskim w Gliwicach kolejna wielka premiera operowa w wykonaniu znakomitej {oh!} Orkiestry pod dyrekcją Martyny Pastuszki, która obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. Po raz pierwszy od prawie 300 lat publiczność będzie mogła usłyszeć operę „Il Venceslao” włoskiego kompozytora Antonio Caldary, przedstawiająca wątki dotyczące polskiej historii. W rolę tytułowego „Venceslao, re di Polonia” wcieli się świetnie znany gliwickiej publiczności Max Emanuel Cencič. Kilka dni później do Gliwic zawita Avi Avital – nagrywający dla Deutsche Grammophon, mający na koncie nominację do nagrody Grammy wybitny izraelski mandolinista. Podczas festiwalu usłyszymy premierowe wykonanie nowego programu poświęconego muzyce Półwyspu Iberyjskiego, który Avi Avital wykona wraz z założonym przez siebie Between Worlds Ensemble. Do podstawowego składu zespołu dołączy Marina Heredia – posiadaczka jednego z najbardziej fascynujących współczesnych głosów flamenco.

Koniec festiwalu zaplanowano na początek grudnia. Muzyka wprowadzi słuchaczy w świąteczną atmosferę wraz z Arianną Savall i jej zespołem Hirundo Maris, którzy w dniach 9 i 11 grudnia – wykonają koncert wypełniony tradycyjną muzyką dawnych epok poświęconą tematyce Bożego Narodzenia. Pierwszy z koncertów finałowych odbędzie się w Cavatina Hall w Bielsku Białej, będącej partnerem Festiwalu, a tegoroczna edycja All’improvviso zakończy się w gliwickim Kinie Amok.

Bilety na koncerty w Gliwicach dostępne są w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Gliwicach, kasach Teatru Miejskiego oraz w Internecie. Bilety na wydarzenia odbywające się poza Gliwicami można kupić bezpośrednio w miejscach koncertów.

źródło: materiały organizatorów