Ciemne tło. Napis Koęda z Gliwic niech leci w świat. Na niebie gwiazdy. Zarys budynków z Gliwic: Radiostacja, hala i starówka.

Muzyka – nieodłączny element Bożego Narodzenia. Kompozytorzy i muzycy z Gliwic, podzielcie się swoimi interpretacjami kolęd i pastorałek. Mogą to być utwory tradycyjne, dobrze znane lub autorskie, inspirowane Gliwicami, czego świetnym przykładem jest „Gliwicka pastorałka”.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń na adres kontakt@ckvictoria.pl. Nadesłane filmy będziemy publikować na naszym profilu na Facebooku w okresie Bożego Narodzenia, tworząc tym samym w jednym miejscu świąteczną, gliwicką playlistę.

Przesyłając maila w tytule należy wpisać „Kolęda z Gliwic”. Prosimy o zamieszczenie pliku z filmem lub linku (np. Youtube) oraz krótkiego opisu na temat wykonawców.

Na zgłoszenia czekamy do 31 grudnia.

Pomysł na zaprezentowanie świątecznej twórczości muzyków z naszego miasta wpisuje się w program „Made in Gliwice”, nad którym właśnie pracujemy i który w kolejnym roku będziemy chcieli – jako Centrum Kultury Victoria – wdrażać. Mamy wiele pomysłów na promocję szeroko pojętych twórców z Gliwic, jak podcasty, filmy, możliwość nawiązania współpracy przy tworzeniu gadżetów przeznaczonych do sprzedaży. – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor centrum.

Pastorałka z Gliwic

Przykładem świątecznej muzyki, która w świat płynie prosto z naszego miasta, jest płyta „Gliwicka pastorałka”, wydana w 2021 roku. Projekt jest zwieńczeniem 8 warsztatowych weekendów wokalno-instrumentalnych, których organizatorem był ZSO nr 14 w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Adam Mickiewicz, zachwycał się nad „kantyczkami”, popularnymi pieśniami okresu Bożonarodzeniowego: “Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska (…). Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego dzieciątka, są tak delikatne i tak święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności”. Naszym sercom przyświecał ten właśnie cel: pośród świata niepewności podzielić się delikatnością i świętością tych wyjątkowych dni. O tym też opowiada tytułowa Gliwicka Pastorałka. Mamy nadzieję, że wsłuchiwanie się, a być może i nawet wspólny śpiew kolęd i pastorałek z tej płyty, doda Państwa sercom wiary, nadziei i miłości. – piszą uczestnicy projektu „Gliwicka pastorałka”.

Materiał z całej płyty dostępny jest w Internecie za darmo. Szczegółowy opis projektu oraz link do muzyki (kliknij).

Tradycja, która liczy 300 lat

Przełom XIV i XV wieku – wtedy, jak twierdzą historycy, w Polsce pojawiły się kolędy opowiadające o narodzeniu Jezusa Chrystusa. Jedną z najstarszych pieśni jest „Przybieżeli do Betlejem”, licząca sobie niemal 300 lat. Szacuje się, że w polskiej tradycji zachowało się około 500 kolęd i pastorałek!

Na przestrzeni lat muzyka okresu Bożego Narodzenia była inspiracją i natchnieniem dla największych artystów – poetów, kompozytorów. Na przykład w „Symfonii Wigilijnej” Krzysztofa Pendereckiego usłyszymy „Cichą noc”. Z kolei linię melodyczną „Lulajże, Jezuniu” można usłyszeć w utworze Fryderyka Chopina Scherz b-moll op. 20, którego wstępna wersja powstała po wyjeździe z Polski. Wigilijny wieczór 1930 roku zastał Chopina w podróży. Kolęda ta była dla niego wspomnieniem domu, rodziny, świąt w Żelazowej Woli, świątecznych tradycji bliskich jego sercu.

W II połowie XX wieku pojawiły się piosenki świąteczne – sięgnęli po nie artyści różnych gatunków, od jazzu po muzyków rozrywkowych, jak Frank Sinatra, Michael Bublé, Czerwone Gitary, De Mono, Varius Manx. Od lat trafiają na radiowe listy świątecznych bestsellerów i towarzyszą podczas grudniowych zakupów, puszczane z głośników sklepowych.

Ze słowami lub bez. Dawna lub współczesna. Muzyka – obok choinki i ozdób – to najpiękniejsza ozdoba Bożego Narodzenia. Niech Wam wszystko pięknie gra!

Tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o muzyce Bożego Narodzenia polecamy artykuły:

Muzyka – nieodłączny element Bożego Narodzenia

Muzyka Bożego Narodzenia / culture.pl 

Boże Narodzenie w muzyce wielkich kompozytorów / PAP