Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, która w nowej siedzibie przy ulicy Ziemowita rozpoczęła w tym roku kolejny rozdział swojej historii, prawdopodobnie jest pierwszą tego typu placówką założoną w powojennej Polsce. Istnieje od 21 marca 1945.

Szkołę tworzą ludzie

Cudownym fenomenem naszej szkoły jest fantastyczna atmosfera, która pomaga rozwojowi talentów muzycznych. Tworzą ją znakomici nauczyciele, pedagodzy, artyści, uczniowie, którzy rozsławiają jej imię niemalże po całym świecie. – mówił Jan Ballarin, który naukę rozpoczął tam w 1963 roku, a później pełnił funkcję – początkowo – pedagoga, a później wieloletniego dyrektora placówki. [ źródło: wypowiedź z okazji 70.lecia istnienia szkoły]

Przez 77 lat istnienia Szkoła Muzyczna w Gliwicach wykształciła setki absolwentów, którzy dziś – jako soliści, dyrygenci, kompozytorzy i instrumentaliści – wykonując zawód muzyka. Występują w orkiestrach, są śpiewakami scen operowych, wykładowcami wyższych uczelni i nauczycielami muzyki różnych szczebli. Wśród absolwentów gliwickiej placówki są m.in. wokalista Stanisław Soyka, piosenkarka Katarzyna Groniec, pedagog i kompozytor Aleksander Nowak, nagrodzony Fryderykiem 2022, aktor Wojciech Pszoniak, pedagog, kompozytor, pianista Norbert Blacha.

Nauka nie od początku odbywała się przy obecnej ulicy Siemińskiego, z którym szkołę kojarzą współcześni gliwiczanie. Pierwszą siedzibą był budynek przy Sobieskiego 15. Jednak zainteresowanie nauką było tak duże, że szybko konieczna była przeprowadzka do większej, okazałej siedziby przy ulicy Kościuszki 38. Niestety w 1948 roku piękną wille przekazano na inne cele, a szkoła musiała ulokować się na ulicy Długosza 2. Ta lokalizacja nie spełniała oczekiwań szkolnej społeczności. W 1954 roku pojawiła się możliwość przeniesienia na ulicę Siemińskiego do zabudowań opuszczonych przez Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Na budynek ochotę miało kilka instytucji, więc zadziałała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. I tak już dwie godziny później w salach przy dawnej ulicy Wieczorka odbywały się pierwsze lekcje gry na puzonach i trąbkach…

Nowy rozdział

Aktualnie w gliwickiej Szkole Muzycznej uczy się około pół tysiąca uczniów. Stąd decyzja władz miasta o przeniesieniu placówki do nowej siedziby przy ulicy Ziemowita 12. To zabytkowy budynek, który przeszedł gruntowną modernizacja, ale który od początku przeznaczony był na cele edukacyjne. Pierwsze wzmianki z 1902 roku mówią, że mieściła się tam szkoła nr 4.

Dziś w nowej siedzibie uzdolniona młodzież zyskała dwa razy więcej przestrzeni – obszerne sale dydaktyczne, miejsce prób dla chóru i orkiestry, bibliotekę oraz okazałą przestrzeń koncertową z widownią na 300 osób.

Osoby, które chcą zobaczyć nową siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej będą miały okazję podczas dnia otwartego w piątek, 14 października w godzinach 13:00 – 17:00. Zaproszenie kierowane jest szczególnie do osób zainteresowanych nauką – uzyskają informacje o warunkach przyjęcia, poznają dostępne instrumenty, na których można uczyć się grać, zobaczą wyremontowane sale.

źródła: psmgliwice.pl/ gliwice.eu

fot. UM Gliwice