Pamiętacie z pewnością, kiedy jako dzieci całe dnie spędzaliście na podwórku? Akrobacje na trzepaku, malowanie kredą, gra w chowanego, kopanie piłki! I właśnie na „PODWÓRKO” z okazji Dnia Dziecka zaprasza Centrum Kultury Victoria wraz z licznymi partnerami. Wierzcie, tego dnia także dorośli poczują się dziećmi.

Miejski Dzień Dziecka odbędzie się 29 maja przy ulicy Akademickiej (plac główny przy Arenie Gliwice). Na „PODWÓRKU” spotykamy się o godzinie 12:00. Gry, zabawy, taniec, sport, animacje, warsztaty, sztuczki cyrkowe – przed nami 6 godzin wypełnionych atrakcjami.

Dzięki licznym warsztatom rozbudzimy w najmłodszych kreatywność.

Do ramek trafią obrazy z suszonych kwiatów, a na deskach powstaną żywe obrazy, czyli kompozycje kwiatowe. Z patyczków, wełny i bibuły powstaną zabawki, z tektury – imprezowe piniaty i kolorowe jednorożce. Babka zielarka zaprosi na warsztaty o naturze, podczas których m.in. poznamy właściwości ziół i posadzimy swoje sadzonki. W niebo poszybują latawce, które wcześniej – dzieci zbudują same. Do świata literatury zaprosi nas Miejska Biblioteka Publiczna. Komu bliżej do nowoczesnych technologii, powinien odwiedzić warsztaty technologiczne, a tam budowanie robotów z klocków lego, wykonanie drewniano-metalowych zabawek i polowa drukarnia! Przekonamy się, czy roboty zastąpią nas w sprzątaniu…

Polowa drukarnia

Z myślą o najmłodszych dzieciach powstanie strefa maluszka z zabawami sensorycznymi z wykorzystaniem naturalnych produktów, malowaniem buzi i animacjami (także dla rodziców).

W podróż w czasie zabierze nas Muzeum PRL. Kto odwiedzi przygotowaną ekspozycję, cofnie się o kilkadziesiąt lat: wejdzie do w pełni umeblowanego pokoju. A tam nie tylko podstawowe wyposażenie mieszkania, ale też wózek dziecięcy, rower i hulajnoga.

Najlepiej uczymy się przez zabawę.

Przekonywać będzie nas do tego Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, która zorganizuje warsztaty technologiczne. Naukowcy przygotują dla dzieci mnóstwo doświadczeń. Majsterkowicze zajrzą do silnika samochodu i nauczą się podstaw elektroniki. W niebo wzbijemy się dzięki Laboratorium Wirtualnego Latania. Mali chemicy stworzą słynne glutki i poznają tajemnicę PH. Mali inżynierowie w jadalnej ziemi poszukają żelkowych dżdżownic.

Na „PODWÓRKU” koniecznie zajrzyjcie na ulicę Śląską.

To będzie prawdziwy hula hop fest! Zaprezentowane zostaną najsłynniejsze podwórkowe gry, w które dzieci z naszego regionu bawiły się przed laty (a może i teraz?). Będzie więc kulanie felgi na 1000 fajerek, ciepanie do ozdobnej kołkastli, granie o kotloki. Wszystko dzięki animatorowi, który z odniesieniem do ciekawostek i anegdot oraz z wykorzystaniem stylizowanych strojów i rekwizytów, zabierze nas na górnośląskie podwórko.

Ulica Śląska

Dzieci kochają cyrkowe sztuczki. Magia, iluzja, żonglerka, akrobacje – tego nie mogło zabraknąć na naszym „PODWÓRKU”. Dla lubiących sport i rywalizację przygotowano m.in. stanowiska do minigolfa, warsztaty taneczne i tory wyścigowe (w tym Slot Cars, na których ścigać będziemy się zabawkowymi samochodami).

Cyrk plenerowy

Wszystkie atrakcje przygotowane dla gości „PODWÓRKA” będą bezpłatne. Wydarzenie organizowane jest w ramach KULTURALIÓW, czyli Gliwickiego Festiwalu Kultury.

Informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.ckvictoria.pl.