napis all improvviso na zielono-szarym tle

11 kwietnia 2025 Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso rozpocznie swoją 18. edycję z propozycją koncertową na cały rok. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie poświęconych muzyce dawnej. W planie premiera opery „Griselda” Alessandro Scarlattiego, międzynarodowe gwiazdy muzyki dawnej, jaki i młodzi polscy i zagraniczni artyści.

W Gliwicach czekają nas niezwykłe koncerty w wykonaniu światowej sławy artystów związanych z wykonawstwem historycznym jak Vittorio Ghielmi, wybitni polscy reprezentanci muzyki dawnej jak Krzysztof Firlus, charakterni instrumentaliści kojarzeni ze światem muzyki filmowej, alternatywnej i improwizowanej jak Alek Dębicz a także nietuzinkowe zespoły – włoska orkiestra Il Suonar Parlante czy polski zespół Il giardino damore. Pojawi się także ciekawa propozycja prosto z Brazylii łącząca ich rodzimą sambę i dzieła barokowe w niezwykłym projekcie zespołu Johann Sebastian Rio, z solistą – skrzypkiem Linusem Rothem oraz wielki powrót do Gliwic uwielbianego sopranisty Bruno do Sa, tym razem z solowym programem wykonywanym wraz z Wrocławską Orkiestrą Barokową.

Pierwsze cztery koncerty odbędą się w kwietniu – festiwal rozpocznie się kameralnym spotkaniem dwóch mistrzów violi da gamba – wspomnianego Vittorio Ghielmiego, oraz związanego ze Śląskiem Krzysztofa Firlusa. Będzie to pierwszy raz, gdy ci wspaniali wirtuozi spotkają się w duecie na jednej scenie pomimo wieloletniej znajomości i dawnej relacji mistrz (Ghielmi) – uczeń (Firlus) na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu. Warto wspomnieć, że Vittorio Ghielmi powróci na festiwal we wrześniu w roli dyrektora muzycznego premiery opery pt. “Griselda” Alessandro Scarlattiego.

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert związany z okresem Wielkiego Postu – w Kościele pw. Św. Jerzego w Gliwicach-Ostropie zabrzmi „7 ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu” Józefa Haydna, w wykonaniu kwartetu muzyków Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, obchodzącej w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia, którym towarzyszyć będzie narrator Adam Żaak.

Kilka dni później festiwal wróci do przestrzeni Ruin Teatru Victoria, gdzie 17 kwietnia odbędzie się spektakl muzyczny pt. „Mystery. Everybody is losing someone”, oparty o muzykę z Sonat Misteryjnych H.I.F. Bibera, którego reżyserką jest Aleksandra Jachymek, realizująca w ten sposób stypendium „Młoda Polska” a inicjatorką i artystyczną kierowniczką jest, pochodząca z Gliwic skrzypaczka, Aleksandra Owczarek.

 Kwietniowy kalendarz wydarzeń All’improvviso domknie koncert tria Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Patryka Zakrzewskiego, którzy zaprezentują premierowy program ich najnowszej płyty pt. „Victoria”, nagranej w przestrzeni gdzie odbędzie się koncert  do czego nawiązuję tytuł projektu.

Kolejne koncerty All’improvviso w czerwcu i jak poprzednich latach – także jesienią.

Szczegółowe informacje oraz bilety na stronie internetowej festiwalu (klik). 

Wejściówki na koncerty dostępne także stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Centrum Przesiadkowym.


mat. organizatora