Plakat promujący program Start-up kulturalny. z lewej strony napisy i ikony: paleta malarska, nuty, klatka filmowa, maska oraz logo centrum kultury victoria. Z prawej strony żarówka, która symbolizuje pomysł.

7 projektów realizowanych będzie w ramach drugiej edycji Start-upu kulturalnego. Rośnie zainteresowanie programem Centrum Kultury Victoria w Gliwicach, który skierowany jest m.in. do artystów, animatorów, organizatorów imprez, fundacji i stowarzyszeń. Podobnie jak w pierwszej edycji otrzymać można było wsparcie finansowe, a także techniczne (sprzęt, salę) oraz promocyjne.

Fundacja Pracownie zaprosi nas na „Spotkania z sąsiadami”, które mają pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy z dotychczasowymi mieszkańcami Gliwic. Spotkamy się więc m.in. na warsztatach dla dzieci i młodzieży. Usiądziemy do wspólnego stołu podczas polsko-ukraińskiego Bożego Narodzenia i wysłuchamy koncertu kolęd. Będzie to okazja do prezentacji świątecznych tradycji obu kultur.

Stowarzyszenie Utgard w ramach projektu „Wikińskie historie”, zaprosi nas na żywe lekcje historii oraz przedstawienia (także z myślą o najmłodszych widzach!), których zadaniem będzie przybliżenie historii wczesnego średniowiecza oraz kultury staronordyckiej.

Pokochaj Fotografię zorganizuje w Gliwicach „Fotograficzny Mastermind”, który będzie podsumowaniem dotychczasowych działań stowarzyszenia online. Celem jest promocja tej dziedziny sztuki, poszerzenie wiedzy, integracja środowiska, przybliżenie bogatych tradycji fotograficznych Gliwic.

Stowarzyszenie Kulturalne Pro-Scenium oraz Teatr A Gliwice rozpoczną prace nad autorskim spektaklem pod tytułem „Testament”, który poświęcony będzie postaci Edith Stein, Świętej Teresie Benedykcie od Krzyża, patronce Europy w 80. rocznicę jej tragicznej śmierci w komorze gazowej obozu Auschwitz Birkenau.

Teatr Muzyczny Wit-Wit w ramach projektu „Teatralna Victoria” z myślą o najmłodszych widzach oraz ich opiekunach zamieni Scenę Bojków w bajkową krainę. W niedzielne poranki odbywać będą się tam spektakle teatralne oraz warsztat artystyczne.

Także w Scenie Bojków zrealizowany zostanie projekt „Niepełnosprawni. Pełnosprawni w zabawie”, którego pomysłodawcą jest społecznik Michał Starzyński. Zorganizowany zostanie koncert oraz warsztaty muzyczne. Cel to integracja!

Pracownia Działań Artystycznych i Projektowych zorganizuje cykl warsztatów projektowych. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do młodzieży, ale również osób zainteresowanych studiami na kierunkach projektowych lub chcących rozwijać zainteresowania z obszaru projektowania graficznego. Cykl warsztatów poprowadzą Katarzyna Hajok-Bierkowska i prof. Tomasz Bierkowski – doświadczeni pedagodzy, wykładowcy, projektanci i trenerzy. Projekt – być może pierwszy taki nie tylko w Gliwicach, ale w regionie – realizowany będzie w Wilczym Gardle.

– Cieszy nas, że forma współpracy zaproponowana przez Centrum Kultury Victoria zyskuje zainteresowanie. Nasz program, nad którym pracowaliśmy od stycznia 2022 roku, a który ogłosiliśmy w czerwcu, był poddany konsultacjom, a możliwość współpracy zaprezentowana animatorom i twórcom. Zasady Start-upu kulturalnego określa regulamin, a decyzje, do kogo trafi wsparcie podejmuje kapituła konkursowa, w skład której wchodzą zarówno pracownicy CKV, jak i strona społeczna. Do drugiej edycji spłynęło zdecydowanie więcej wniosków i więcej przedsięwzięć – bo tym razem aż siedem – będzie realizowanych. Organizatorzy wydarzeń otrzymują od nas wsparcie, a mieszkańcy Gliwic możliwość uczestniczenia w doskonałych wydarzeniach. Świetnie, że część projektów tej edycji realizowanych będzie w dzielnicach Gliwic oraz zaangażują m.in. osoby niepełnosprawne. – podsumowuje Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Przypomnijmy, że podczas pierwszej, pilotażowej edycji Start-upu kulturalnego cztery projekty zostały zrealizowane z wielkim sukcesem.

Grupa VELVETEVE zorganizowała koncert i zaprezentowała premierowy teledysk. Artystka Dorota Karch pokazała nam metodę pouringu, która polega na tworzeniu abstrakcyjnych obrazów przez rozlewanie farb. Inicjatywa społeczna SUBU porwała nas do salsy na gliwickim Rynku. Grupa muzyków działająca w ramach projektu Nastaw Ucho zaprosiła nas na koncert z piosenkami Disneya.

Szczegółowe informacje o realizacji projektów drugiej edycji Start-upu będą na bieżąco publikowane na naszej stronie internetowej.