Trzy dni pełne emocji, wzruszeń, śpiewu i tańca! Rozpoczęły się przesłuchania XXIII Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych Dzieci i Młodzieży w Gliwicach.

Podczas tego wydarzenia mogą zaprezentować się dzieci i młodzież w wieku od 5 do 25 lat w dwóch kategoriach: część muzyczno-wokalna (przesłuchania w Scenie Bojków) oraz część taneczna (8 kwietnia w Centrum Sportowo-Kulturalnym Łabędź). Jury ocenia m.in. dobór repertuaru do wieku wykonawcy, dykcję, czystość wykonania, ruch sceniczny, strój. W sumie do przesłuchań staje około 1500 uczestników – solistów i grup.

Przed jury trudna praca. To nietypowy konkurs, bo pojawiają się wszystkie gatunki muzyczne i taneczne. Mamy dzieci, które ćwiczą regularnie, na przykład w szkołach muzycznych i baletowych, ale też takie, które uczestniczą w szkolnych „kółkach” muzycznych – mówi Zofia Kozłowska, koordynator Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych.

Nagrodą dla najlepszych będzie występ podczas Koncertu Galowego w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Niektórzy z artystów po raz pierwszy staną na profesjonalnej scenie przed szeroką publicznością. Zapraszamy do wspierania młodych talentów – 27 kwietnia o godzinie 17:00. Wstęp na Koncert Galowy jest bezpłatny.

Wszyscy zwycięzcy otrzymają statuetki stworzone specjalnie dla naszych Prezentacji. Natomiast zdobywca Grand Prix otrzyma dodatkowo figurkę „Jaśka”, która jest wykonana ręcznie, tradycyjną metodą odlewniczą w katedrze Odlewnictwa Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Od kilku lat prace prowadzi pan Bernard Czok, który wkłada całe serce w stworzenie statuetki. Dzięki temu każda ze statuetek jest nieco inna, niepowtarzalna.

Projekt „Jaśka” stworzył Aleksander Smoliński, artysta plastyk współpracujący z MDK.

Jasiek_03

Impreza organizowana jest w Gliwicach od 23 lat, a w przesłuchaniach udział wzięło już w sumie 10 tysięcy młodych muzyków i tancerzy! 

W tym roku patronat honorowy nad prezentacjami objęli Prezydent Miasta Gliwice oraz Wojewoda Śląski. Centrum Kultury Victoria jest partnerem wydarzenia.

fot. materiały organizatorów