Młody mężczyzna trzymający w rękach flagę w kolorach Ukrainy.

Mija rok od wybuchu wojny na Ukrainie.  Nadal toczą się tam walki i rozgrywają dramatyczne wydarzenia, które nie pozostawiają nikogo obojętnym. Stale świadczona jest pomoc wojskowa, humanitarna i finansowa. Stale widoczne jest także wsparcie emocjonalne – dzisiaj  wyraz solidarności z walczącą Ukrainą dali artyści, którzy przygotowali 35-metrową Wstęgę Nadziei dla Ukrainy.

Niebiesko-żółtą wstęgę przygotowało 93 artystów z Polski i zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Danii, Kanady i Kostaryki oraz młodzież z litewskiego gimnazjum artystycznego w Kownie. Każdy z nich stworzył dzieła na płótnie o wymiarach 30 na 30 cm. Następnie wszystkie elementy zostały ze sobą połączone, tworząc 35-metrową wstęgę utkaną z kolorów. Pracy było sporo, samo łączenie 350 żółto-niebieskich kwadratów trwało kilka miesięcy. Inicjatorką przedsięwzięcia była artystka Agnieszka Chrzanowska-Małys, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gliwicko-zabrzańskiego.

– Idea stworzenia wstęgi dla Ukrainy narodziła się w Gliwicach i jest kontynuacją wydarzeń z września 2021 r., gdy tworzyliśmy wstęgę nadziei dla Białorusi. Jesteśmy bardzo mocno związani z ukraińskimi artystami, którzy licznie brali udział w Międzynarodowych Plenerach Malarskich – Moje Miasto. Chcemy ich wesprzeć i tego wyjątkowego dnia przypomnieć o agresji, jakiej doznaje Ukraina – mówi Agnieszka Chrzanowska-Małys.

W wydarzeniu wzięły udział osoby związane z okręgiem gliwicko-zabrzańskim Związkiem Polskich Artystów Plastyków oraz młodzież z Liceum Plastycznego w Gliwicach.

źródło: UM Gliwice | fot. M. Buksa