400 wydarzeń, w których udział wzięło około 100 tysięcy osób. Tak można podsumować pierwszy rok działalności Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. Jednak to co ważniejsze – za tymi liczbami kryją się emocje, wzruszenie, radość, odkrycia i zaskoczenie oraz niezliczone okazje, by być blisko kultury i drugiego człowieka.

Zwieńczeniem pierwszego roku działalności będą grudniowe wydarzenia. Urodziny Victoria świętować będzie koncertowo. W Scenie Bojków przy ulicy Parkowej 5 zaplanowano dwa koncerty 2 i 3 grudnia: Indialucia – zespół, który z powodzeniem połączył klasyczną muzykę indyjską z flamenco z Andaluzji (na scenie zobaczymy Miguela Czachowskiego uznawanego za jednego z najlepszych gitarzystów flamenco na świecie!) oraz Marcin Januszkiewicz, pierwszy w historii mężczyzna, który wygrał festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej”, zaprezentuje autorskie interpretacje kultowych tekstów pisarki i poetki.

Z kolei już 3 grudnia na Rynku wystartuje Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy, w tym roku organizowany przez Victorię. W planie jest mnóstwo atrakcji – warsztaty, animacje, bajkowa gra miejska, kino na poduchach, koncerty i wspólne kolędowania i wiele więcej. Będzie kreatywnie, miło, rodzinnie, świątecznie.

ROK #BLISKO KULTURY

Słowo „blisko” – rozumiane jako możliwość bycia razem, budowania wspólnoty, uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych – jest hasłem przewodnim Victorii. Okazji do spotkań było w minionym roku naprawdę wiele – trudno wymienić wszystkie koncerty, wystawy i warsztaty (CKV to też bogata oferta edukacyjna dla dzieci, młodzieży i dorosłych) zorganizowane w ostatnich miesiącach.

– Przełom i początek roku upłynęły pod znakiem naboru specjalistów do nowej instytucji. Udało się zebrać zespół zaangażowany, profesjonalny, kreatywny, dzięki któremu do kalendarza miejskich imprez wprowadzamy doskonałe nowości, jak True Tone Festival i Show OFF FEST, które ściągają do Gliwic widzów z całego Śląska. – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Pierwszym wydarzeniem, na które zaprosiła Victoria były Walentynki w Stacji Artystycznej Rynek, zorganizowane pod hasłem „Zakochaj się w kulturze”. Nowa instytucja rozpędu nabrała wiosną, zapraszając m.in. na Majówkę z kulturą: cichą dyskotekę – silent disco (pomysł tak spodobał się gliwiczanom, że został powtórzony!) oraz fantastyczny koncert fado w wykonaniu Trio Bastarda i Joao de Sousa w Ruinach Teatru. Wyjątkową sympatią – szczególnie najmłodszych mieszkańców – cieszyła się tegoroczna propozycja z okazji Dnia Dziecka, kiedy to plac główny przed Areną Gliwice zmienił się w ogromne „Podwórko” pełne gier, zabaw, warsztatów, animacji, pokazów cyrkowych.

Dzieci trzymające w rękach obręcze hula-hop

Podwórko, fot. M.Buksa

W każdy weekend lipca i sierpnia dzięki Victorii spotykaliśmy się na „Rynku Kultury”. Poznawaliśmy kulturę Włoch, Portugali, Hiszpani, Francji, Szwecji, Niemiec, Anglii, USA i oczywiście Polski. Aleja Przyjaźni i Ruiny Teatru – za sprawą kreatywnych warsztatów dla całych rodzin, kulinariów, koncertów i projekcji filmowych – tydzień w tydzień zapełniały się ludźmi niemal w każdym wieku. W sierpniu do Gliwic przyjechał także znany i lubiany festiwal literacki Miedzianka po drodze – wypełniając Park Chopina miłośnikami słowa. Wakacje pożegnaliśmy na Show OFF Fest – plenerowym wydarzeniu w przestrzeni Nowych Gliwic w stylu najlepszych letnich festiwali w Polsce. Na scenie wystąpili młodzi artyści, którzy podbijają największe serwisy muzyczne, a uzupełnieniem była zachwycająca strefa wypoczynku.

mężczyzna stojący na scenie, tyłem do migawki aparatu, przed nim tłum ludzi

Show OFF Fest, fot. M. Buksa

VICTORIA Z AUTORSKIMI POMYSŁAMI

Wartym uwagi projektem z pewnością jest True Tone Festival z muzyką około jazzową, improwizowaną i eksperymentalną.

– Ten festiwal odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i mediach branżowych. Zdecydowanie chcemy rozwijać nasz pomysł, który tworzymy przede wszystkim z myślą o młodym słuchaczu. Mamy nadzieję na gliwickich scenach prezentować zespoły, które łączą jazz z brzmieniami hip-hopu, muzyki elektronicznej, filmowej, punkowej. Ruiny Teatru, bo podczas pierwszej edycji tutaj działo się najwięcej, już dawno nie tętniły tak kolorowym życiem. – mówi Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora ds. programowych.

– To był rok, który upłynął nam pod znakiem eksperymentów, poszukiwań i autorskich rozwiązań, szczególnie w muzyce. – dodaje Paweł Ciepliński, dyrektor centrum – Cieszy nas, że mieszkańcy Gliwic przyjęli nasze propozycje z otwartością, o czym świadczą zapełniające się sale podczas wydarzeń organizowanych przez Victorię. Oczywiście nasze wsparcie otrzymało też wiele długoletnich wydarzeń jak Ulicznicy, Parkowe Lato, koncerty Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, Festiwal Bachowski, Wesoły Wędrownik i w tym roku odbyły się po raz kolejny. Pracując nad programem na kolejny rok, co właśnie ma miejsce, znów będziemy chcieli Państwa zaskoczyć, zaprezentować nowości, ale też utrzymać w ofercie to, co gliwiczanie znają i doceniają.

Kobiety występujące na scenie.

True Tone Festival/ fot. T Łątkowski

Wartą uwagi nowością w Gliwicach są wydarzenia organizowane w ramach „Start-upu kulturalnego”, jak koncert i pokaz salsy na Rynku, koncert piosenek Disneya, pokaz pouringu i koncert grupy Velveteve połączony z premierą teledysku. Ten zainicjowany przez Victorię program skierowany jest do wszystkich, którzy mają pomysł na działania w sferze kultury – m.in. do artystów, animatorów, organizatorów imprez, fundacji i stowarzyszeń. Otrzymać można wsparcie finansowe, a także techniczne (sprzęt, salę) oraz promocyjne. Właśnie jesteśmy w trakcie drugiej edycji, która przyniesie m.in. „Spotkania z sąsiadami” (integracja z uchodźcami z Ukrainy), spektakle dla dzieci „W świecie bajki” w Bojkowie, „Wikińskie historie” – żywe lekcje historii, warsztat projektowe.

koncert. tłum ludzi. na scenie zespół.

Start-up kulturalny/ fot. materiały zespołu Velveteve

Centrum Kultury Victoria aktywne jest także w mediach społecznościowych i prowadzi swój kanał na Youtube oraz Spotify, gdzie znajdziecie podcasty pt. „Rozmowa blisko kultury”.

materiał ukazał się w Miejskim Serwisie Informacyjnym