W Gliwicach powstaną komiksy, których bohaterem będzie Ignacy Łukasiewicz, wybitny polski farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej i założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.
Będzie to możliwe dzięki grantowi, który Centrum Kultury Victoria w Gliwicach otrzymało w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie Serca” z okazji roku Łukasiewicza.
Victoria jest jedną z zaledwie pięciu instytucji ze Śląska, której projekt został doceniony przez Fundację PGNiG im. Łukasiewicza. Celem programu jest wsparcie inicjatyw poświęconych wielkiemu wynalazcy. Jury oceniało m.in. jakość koncepcji, atrakcyjność i oryginalność działań.
– 2022 jest rokiem Łukasiewicza, a opisuje go hasło „Rozgrzewamy polskie serca”, a my dodatkowo chcemy rozpalić kreatywność w gliwickiej młodzieży. Zajęcia będą skierowane do osób w wieku 12 – 18 lat. Dzięki otrzymanemu grantowi zorganizujemy dziesięć warsztatów z tworzenia komiksu. Uczestnicy poznają specyficzny język, jakim posługuje się sztuka komiksowa oraz odkryją metody, za pomocą których można tworzyć opowieści obrazkowe. – mówi Paweł Ciepliński, Dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.
Jak napisać scenariusz, co to jest storybord, jak wykreować postać, jak pisać dialogi i jak wypracować swój własny styl – to przykładowe tematy warsztatów, które prawdopodobnie ruszą po wakacjach. Uczestnicy zajęć poznają postać Ignacego Łukasiewicza, który stanie się bohaterem komiksu.
– Każdy z młodych twórców będzie mógł wybrać kwestie, które w życiu Łukasiewicza są dla niego najciekawsze. Uczestnicy na swoich planszach uchwycą początki kariery wynalazcy, jego działalność w konspiracji, początki przemysłu naftowego, czy działania społeczne. Łukasiewicz uznawany jest za rewolucjonistę i działacza niepodległościowego. – mówi Kamil Iwanicki, koordynator projektu z Centrum Kultury Victoria.
Niebawem ruszą zapisy na warsztaty.
Szczegóły dostępne będą na stronie www.ckvictoria.pl. Zakończeniem projektu będzie wydanie zbiorczego albumu z komiksami (w wersji papierowej oraz online) oraz wystawa prac.
Program został objęty honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP oraz Ministra Aktywów Państwowych.