Koncerty, warsztaty, spotkania z gliwickimi twórcami, seanse filmowe pod gołym niebem. W sierpniu w Gliwicach będzie wiele okazji do tego, by być #BLISKO KULTURY.  To hasło towarzyszy tegorocznym działaniom Centrum Kultury Victoria, które wraz z Miastem Gliwice i licznymi partnerami zaprasza do korzystania z przygotowanych propozycji. Nie jest przesadą powiedzieć, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie.

Już w pierwszą sobotę sierpnia (6.08) spotkamy się na koncercie rozpoczynającym Parkowe Lato. To propozycja dobrze znana i lubiana przez miłośników muzyki rozrywkowej. Koncerty w parku organizowane są w Gliwicach od 2004 roku (z pandemiczną przerwą w 2020). Gwarancją sukcesu jest różnorodny repertuar, znane nazwiska wykonawców (gościliśmy w Gliwicach m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Hannę Banaszak, Magdę Umer, Grzegorza Turnaua, Stanisławę Celińską, Renatę Przemyk i wielu innych doskonałych artystów) oraz luźna, parkowa atmosfera. W tym roku – w kolejne soboty – na scenie w Parku Chopina wystąpią: Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga, Nula Stankiewicz i Janusz Strobel z zespołem z piosenkami Janusza Kofty, Tymon Tymański z zespołem w repertuarze Republiki oraz formacja Żuki.

ParkoweBANNER 1500x750

21 sierpnia także w Parku Chopina koncert Zespołu Muzyki Salonowej Eleganza w ramach Otwartego Salonu Muzycznego. W samo południe rozbrzmiewać będą m.in. walce, polki, czardasze – w klasycznym, lekkim i tanecznym nastroju. Zapraszamy miłośników muzyki Johanna Straussa i wielu innych kontynuatorów klasycznej muzyki tanecznej.

Otwarty Salon Muzyczny, Willa Caro

W sierpniowe soboty zaglądajcie także do Ogrodu na Sztukę przy ul. Barlickiego. To przestrzeń, w której czekają na Was lokalni twórcy – eksperymentują łącząc ze sobą różne działania artystyczne i prezentując swoje działania mieszkańcom Gliwic. Początek spotkania zawsze o godzinie 18:00. Sierpień rozpocznie projekt „Super kino”. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dubbingu, podkładając swój głos pod postacie z pierwszej animowanej serii o Supermanie w osiemdziesiąt lat po jej premierze. Najlepsze realizacje zostaną wyświetlone w wieczornym kinie plenerowym.

Ogród na sztukę, ul. Barlickiego (podwórko MDK)

W niedzielę koniecznie przyjdźcie do Ruin Teatru na Rynek Kultury! To wakacyjny, autorski projekt Centrum Kultury Victoria. Zostajemy w Gliwicach, ale – z pomocą wyobraźni i zmysłów – ruszamy w kulturalną podróż.

Już w lipcu, uczestnicząc w świetnych koncertach i pokazach filmowych z muzyką na żywo, poznaliśmy kulturę i tradycję Włoch, Polski, Skandynawii, Niemiec i USA. Plan na ten miesiąc to: Wielka Brytania (7.08), Francja (14.08), Hiszpania (21.08), Portugalia (28.08). Imprezy  rozpoczynają się o 16:00 od dwugodzinnych warsztatów, o 19:00 – część artystyczna na scenie lub tarasie Ruin Teatru. Już 8 sierpnia Victoria zaprasza na angielskie popołudnie. Stworzymy podkładki pod kubki (z herbatą!) z motywami kojarzonymi z Anglią (Big Ben, czerwone autobusy, cup of tea). Zbudujemy zegary z plastrów drewna z mechanizmem kwarcowym. Weźmiemy udział w popularnych grach, które były i są znane do dziś w Anglii, jak zabawy ruchowe „Egg and spoon race” i „Parachute game”. Scenę do czerwoności rozgrzeje zespół Swayzee. Będzie energetycznie, odważnie i swobodnie. Muzycy sięgają po różne gatunki, ale przede wszystkim inspirują się muzyką lat 70. I 80., wzbogacając syntezatorami ostrzejsze brzmienie rocka. Ten koncert będzie prawdziwym show, jak podczas występów największych rock and rollowych gwiazd, kiedy wokalista rzucał się ze sceny w roztańczony tłum…

Wszystkie niedziele sierpnia to także seanse letniego kina plenerowego. Tym razem wielki ekran odwiedzi kolejne dzielnice: Obrońców Pokoju (7.08), Ostropę (14.08), Wojska Polskiego (21.08) oraz Wójtowa Wieś/Plac Grunwaldzki (28.08). Każdego dnia zaplanowane są dwa seanse – 18:00 – film dla dzieci, 20:00 – dla dorosłych.

Na drugą połowę sierpnia z pewnością czekają miłośnicy jazzu. Już po raz osiemnasty w naszym mieście odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach. W planie nie tylko doskonałe koncerty, ale także towarzysząca im wystawa plakatu i grafiki. W tym roku hasłem festiwalu jest „Make Jazz not War”. Pierwszy koncert – 19 sierpnia o godzinie 19:00 w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 9-13.

WWW_1500x750(20)26 sierpnia już po raz dziesiąty w naszym mieście odbędzie się Festiwal im. Norberta Blachy, czyli gliwickiego kompozytora, pianisty, aranżera i pedagoga zmarłego w 2012 roku. Jego najbardziej znany utwór – „Modlitwa o pokój” – jest wykonywany na całym świecie. W planie festiwalu warsztaty gospel (uwaga, trwają internetowe zapisy) oraz dwa koncerty. Gościem specjalnym wieczoru w Teatrze Miejskim będzie Kuba Badach (28.08, koncert biletowany)!

Ta informacja rozgrzewa fanów literatury – do Gliwic przyjeżdża Festiwal Miedzianka po drodze. 28 sierpnia festiwalowe miasteczko rozbije się w Parku Chopina. Przed nami aż 5 spotkań autorskich (Filip Springer, Witold Szabłowski, Bartek Sabela, Mariusz Szczygieł, Urszula Jabłońska), lekcja poezji, strefa dla dzieci z etnowarsztatami, kino plenerowe i wieczorne czytanie z Latarnikami.

Wstęp na większość wydarzeń jest wolny. Zainteresowani szczegółowe informacje znajdą na stronie www.ckvictoria.pl.

Pobierz program w wersji PDF