Grafika informująca o programie festiwalu True Tone. Czarne tło. Biało-żółte napisy.

Niecałe dwa tygodnie dzielą nas od koncertu rozpoczynającego tegoroczny True Tone Festival w Gliwicach. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria. Jako pierwszy wystąpi tegoroczny zdobywca Fryderyka w kategorii muzyka elektroniczna – duet Skalpel!

Koncert otwierający True Tone Festival, który odbędzie się 26 maja o godz. 20.00 w Ruinach Teatru Victoria, przeniesie nas do świata dźwięków z awangardowych klubów muzycznych Paryża, Londynu, Berlina.

Wydarzenie będzie tym ciekawsze, że muzyki słuchać będziemy przez słuchawki, jak podczas niedawnego silent disco (cichej dyskoteki), które w Gliwicach cieszy się niesłabnącą popularnością.

Duet Skalpel (Igor Pudło, Marcin Cichy) został nagrodzony Fryderykiem za swoje ostatnie wydawnictwo „Origins”, w którym muzycy biorą na warsztat muzykę elektroniczną. Dźwięki klubów z lat 90. – drum’n’bass, electro, trip hop – przenikają się ze światem jazzu. Dopełnieniem koncertu będą wizualizacje, stworzone specjalnie z myślą o artystach. Tego wieczoru nie zabraknie okazji do tańca (także w słuchawkach!), bo jego zakończeniem będzie kilkugodzinny DJ SET, który poprowadzi Michał Margański.

Myślę o wykorzystaniu „tejków” z moich radiowych archiwów, finalnie zatem fragmenty setu mogą formą przypominać słuchowisko radiowe. Będzie to jednak tylko dodatek do całości uzyskanej m.in. dzięki Techno z Detroit”. – tak Michał Margański zaprasza na wieczór do Ruin Teatru.

True Tone Festival potrwa do 4 czerwca

Na gliwickich scenach (w Ruinach Teatru, Scenie Bojków i Klubie Spirala) gościć będziemy czołówkę artystów, którzy w nowoczesny sposób podchodzą do muzyki około jazzowej, szukając inspiracji i łącząc ją z innymi gatunkami. Przed nami koncerty: Skalpel, Nene Heroine, USO 9001, Vega Trails, Niechęć, Immortal Onion, EABSxJAUBI oraz muzyka z serialu Twin Peaks.

Program festiwalu True Tone (link)

Playlista True Tone Festival 2023 – posłuchaj w Spotify (link)