Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

wystawę prac 10 artystów związanych ze Szczepem Szukalszczyków herbu Rogate Serce, zapomnianą przedwojenną grupą artystyczną.

Po wielkim sukcesie wystawy Stanisława Szukalskiego pt. „Tatuaż – Znak Potopu”, jaką prezentowaliśmy od grudnia 2021 do marca 2022 roku, postanowiliśmy pójść za ciosem i jeszcze raz podjąć temat szalonego Stacha z Warty i jego bogatej spuścizny. Tym razem w kontekście grupy artystycznej o nazwie Szczep Szukalszczyków herbu Rogate Serce, jaką Szukalski powołał do życia w 1929 roku, a która formalnie nie rozwiązała się… nigdy!

Grupa Rogate Serce to swoisty kult młodości i czynu, hołdujący swojskim wartościom i negującym obce wpływy w polskiej sztuce i kulturze, poszukujący sztuki stricte polskiej, narodowej. Członkowie grupy podlegali „twórcownianej” metodzie pedagogicznej wymyślonej przez Szukalskiego, która przypominała artystyczną pracownie rzemieślniczą, kładącą silny nacisk na warsztat i tworzenie z pamięci. Grupa organizowała własne wystawy, wydawała pismo „Krak” oraz znana była ze swoich antyklerykalnych, słowianofilskich i neopogańskich wystąpień.

Na wystawie zaprezentujemy oryginalne prace 10 związanych z grupą artystów. Obok prac samego mistrza Stanisława Szukalskiego, będziemy mogli podziwiać prace takich Szczepowców, jak: Edward Biszorski, Wacław Boratyński, Antoni Bryndza, Franciszek Frączek, Stanisław Gliwa, Czesław Kiełbiński, Marian Konarski, Michał Stańko, Norbert Strassberg czy Stefan Żechowski. Dodatkową atrakcją będzie także postać Mariana Ruzamskiego, który chociaż formalnie nigdy do Szczepu nie należał, to jednak bardzo mocno związany był zarówno z ideami grupy, jak i samymi Szczepowcami.

Wystawa jest wspólną inicjatywą dwóch kolekcjonerów, Andrzeja Chęcińskiego z Warszawy oraz Piotra Wojciechowskiego, fundatora Muzeum Tatuażu w Gliwicach.
Do wystawy dołączony będzie katalog, wydany nakładem Wydawnictwa Kontrowers i Muzeum Tatuażu w Gliwicach.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

 

Data wydarzenia:
2 lipca | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Muzeum Tatuażu, ul. Krupnicza 16
Wstęp bezpłatny