Mapa Gliwic na czarnym tle. Napis - dzielnice Gliwic - znaki szczegolne.

Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

wykład w ramach cyklu poświęconego dzielnicom miasta: Kvartalo Obrońców Pokoju

Gliwice mają aż dwadzieścia jeden dzielnic, a każda z nich, nazywanych także osiedlami, ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

Wykłady przygotowała i prowadzi  Ewa Pokorska-Ożóg, miejska konserwator zabytków w Gliwicach i autorka bestsellerowej publikacji „Kolory miasta”, wydanej w muzealnej oficynie. W tej edycji przybliżać będziemy znaki szczególne takich gliwickich dzielnic, jak: Śródmieście, Czechowice, Obrońców Pokoju, Brzezinka, Żerniki, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Szobiszowice, Łabędy i Bojków.

Wykłady będą odbywać się już nie on-line, ale stacjonarnie – w sali konferencyjnej Willi Caro. Ponieważ jednak nagrania z wykładów na muzealnym kanale You Tube mają bardzo dużą liczbę odsłon – nie rezygnujemy także z tej formy przybliżania kulturowego bogactwa naszego miasta. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu – dostępne będą również w wersji on-line, by w każdej chwili móc do opowieści o gliwickich dzielnicach – powrócić.

Wykład pt. „Kvartalo Obrońców Pokoju”

To dzielnica młoda, o relatywnie krótkiej historii, jednak w jej granicach znalazły się tereny (de facto szobiszowickie) związane z dziedzictwem rodu von Welczek. Ale nie o nich będzie w tym wykładzie mowa. Tym razem zabytki czy powojenne budownictwo mieszkaniowe ustąpią miejsca… ulicy. Wybrana ulica ma bowiem niepospolitego patrona, ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla lekarza okulistę i lingwistę, Ludwika Łazarza Zamenhofa. Nieprzypadkowo upamiętniono go w Gliwicach. Esperanto jest bardzo gliwickie – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
13 stycznia | godz. 17:00
Miejsce wydarzenia
Willa Caro
Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.