Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca: wystawę fotografii Beaty i Pawła Pomykalskich

Przechodzimy obok nich codziennie: kościoły, szkoły, domy wielorodzinne, różne budynki publiczne. Gdzieniegdzie zakłady przemysłowe, które oparły się zmianom gospodarczym i społecznym. Nieco dalej pałace lub ich ruiny. Tak wygląda dziedzictwo śląskich przemysłowców, którzy w XVIII i XIX wieku, na fali industrializacji i odkrycia na Górnym Śląsku pokładów węgla, na zawsze zmienili wygląd regionu. Pola uprawne ustąpiły miejsca kopalnianym kominom, małe wioski zwartym osiedlu robotniczym, a kultura ludowa przekształciła się w robotniczą.

Dopiero się tych miejsc uczymy. Przekonujemy się, że to, co industrialne, też jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Oswajamy przeszłość i powoli poznajemy tych, którzy najmocniej wpłynęli na otoczenie, w którym dziś żyjemy: Ballestremów, Schaffgotschów, Henckel von Donnersmarcków.

Prezentowane zdjęcia mają zachęcić do głębszego zanurzenia się w przeszłość naszego regionu, ale także zachęcić do poznawania pozostawionego dziedzictwa i jego specyficznego charakteru, który czyni Górny Śląsk wyjątkowym.

 

Wystawę można zwiedzać od 22 listopada do 2 grudnia 2022 r.

 

Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
22 listopada | godz. 10:00
Miejsce wydarzenia
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wstęp bezpłatny