ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu w Gliwicach. Zapraszamy na koncert zespołów: Sójki oraz Krzikopa, warsztaty z Kapelą Fedaków, a także na dyskusję o współczesnej muzyce korzeni.

KAPELA FEDAKÓW

29 września | g. 16.00 | Ruiny Teatru Victoria | warsztaty z Kapelą Fedaków

Rodzinny zespół z Katowic, grający muzykę tradycyjną ze Śląska i innych części kraju, a także autorską muzykę inspirowaną polską muzyką tradycyjną. Zespół popularyzuje także muzykę i tańce tradycyjne poprzez organizowanie i prowadzenie warsztatów, potańcówek i innych działań kreatywnych, w które każdorazowo angażują lokalne społeczności i uczestników swoich warsztatów. Zespół koncertuje i edukuje zarówno w swoim regionie, jak i w dalszych zakątkach – Krakowie, Warszawie, Pradze czy Ostrawie.
Powiedzieć, że Kapela Fedaków dzieli się z słuchaczami radością płynącą z muzyki tradycyjnej to zbyt mało, by oddać wyjątkowość zespołu. Muzycy pokazują, że dźwięki wydobywane z instrumentów używanych kiedyś często na polskiej i śląskiej wsi, dodatkowo wzbogacone rodzinnym ciepłem i niewątpliwym poczuciem humoru familii Fedaków pozwolą każdemu odnaleźć się w przyjaznej atmosferze pięknej muzyki. Zespół nie tylko wyszukuje muzyczne perełki ze swojego regionu, ale także wzbogaca je o autorskie aranżacje, łączące szacunek do tradycji z osobistą propozycją artystyczną.
Podczas warsztatów muzycznych nie tylko zaprezentowane zostaną rozmaite instrumenty ludowe lub te używane w muzyce tradycyjnej, ale także będzie można spróbować swoich sił w grze na tych instrumentach. Są to warsztaty przeznaczone głównie dla osób dorosłych, młodzieży, oraz starszych dzieci, świadomie podchodzących do tak delikatnych przedmiotów, jakimi są instrumenty muzyczne. Podczas zajęć uczymy akompaniowania, utrzymywania rytmu, a także współpracy pomiędzy poszczególnymi członkami kapeli, posiadającymi różne role (instrumenty rytmiczne, harmoniczne, melodyczne). Warsztaty oparte są o materiał zaczerpnięty z muzyki ludowej, a także podkreślają funkcję użytkową (np. taneczną) tej muzyki. Oprócz gry na instrumentach, na warsztatach pojawiają się elementy śpiewu i tańca.

SÓJKI

29 września | g. 18:00 |  Ruiny Teatru Victoria | koncert zespołu – wydarzenie towarzyszące

Sójki pochodzą z Brennej w Beskidzie Śląskim. Powstały w 2004 roku, czyli 10 lat temu. Dziewczynki, które wówczas zaczęły ćwiczyć z Anną Musioł, miały od 5 do 9 lat. Swoją przygodę z ludowym śpiewaniem zaczęły od tego, co im najbliższe – od muzyki Górali Śląskich i Śląska Cieszyńskiego. Z biegiem lat muzyczne potrzeby i zainteresowania rozszerzały się o pieśni Górali Żywieckich, a także coraz dalej w łuk karpat – do Czechów, Słowaków, na Ukrainę i w stronę Bałkanów. Dziś śpiewają muzykę ludową właściwie całej Europy. Góralki, słowianki, śpiewaczki, tancerki, przyjaciółki, siostry, wiosenne ulewy, młode ogniki, karpackie dusze. Śpiewają dla siebie i dla ludzi, z sobą i z ludźmi. Na koncie mają nagrody Grand Prix „Śląskiego Śpiewania” oraz „Wojewódzkich Prezentacji Artystycznych”, a ich debiutancka płyta „Natugień” zajęła 6 miejsce w plebiscycie „Wirtualne Gęśle” na najlepszą polską folkową płytę roku 2023.

KRZIKOPA

29 września| g. 18.30 | Ruiny Teatru Victoria | koncert zespołu
+ dyskusja z muzykami na temat „Jak tworzyć muzykę ludową na nowo”
Zespół nowocześnie odradza muzyczne tradycje Górnego Śląska bazując na starych ludowych przyśpiewkach, i tradycyjnych instrumentach (akordeon, skrzypce) i tradycyjnych technikach śpiewu, lecz dodają do tego nowoczesne dźwięki elektroniki oraz post-rockową perkusję.
Śląsk najczęściej był obszarem granicznym, gdzie mieszały się różne kultury: polska, czeska i niemiecka, dlatego Krzikopa miesza śląskie śpiewki ze stylami z niemal całego świata (bałkańskie rytmy, skandynawskie i kubańskie), używa najnowszych stylów muzycznych wywodzących się z muzyki rozrywkowej (elektro, DnB, heavy-metal), jak i technik stosowanych przez takich kompozytorów jak Bach, Beethoven czy Strawiński. Brzmieniowo ludowy śpiew i tradycyjne instrumenty jak skrzypce i akordeon wspomagane są nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją, co czyni z muzyki Krzikopy niespotykaną mieszankę, zupełnie jak to ma miejsce w przypadku kultury Górnego Śląska.
Oficjalnie datą założenia zespołu jest rok 2012, ale pierwszych nagrań można doszukać się już 3 lata wcześniej. Obecny skład zespołu ukształtował się w roku 2015. W 2016 zespół wydał płytę EP Matecznik (angielskie „Backwoods”). W 2018 zespół reprezentował Polskę podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchang (Korea Płd.), był reprezentantem regionu podczas Czech Music Crossroads w Ostrawie oraz wydał swój pierwszy album o nazwie Krzikopa. W 2019 Krzikopa brała udział w ważnych konkurach jak „Nowa Tradycja” (III miejsce) czy „Premio Andrea Parodi” (wyróżnienie). Rok 2020 przyniósł nowy, (prawie) pełny album „Śląskie Powstaje”, ale niestety też… Pandemię. Na szczęście Krzikopie udało się zagrać kilka ciekawych koncertów online (np. na żywo w polskim radiu, czy zdalnie w… Korei Południowej).

ETHO – muzyka korzeni we współczesnym ujęciu to projekt Centrum Kultury Victoria, którego celem jest zaprezentowanie muzyki korzeni we współczesnym wydaniu. Skupiony jest wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września.

 

Grafika powstała w oparciu o kiriart, którego autorem jest Tadeusz Patykowski, artysta z Gliwic. Dowiedz się więcej z naszego cyklu #madeingliwice (klik).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Data wydarzenia:
29 września | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny