Grafika wydarzenia: Etho nowa tradycja. Zielone tło, na którym znajdują się wzory nawiązujące kształtem do ludowych wycinanek.

Zapraszamy na pierwsze z wydarzeń cyklu ETHO – nowa tradycja – koncert zespołu POLMUZ oraz dyskusję z udziałem muzyków „Jak odkrywać na nowo muzykę folkową?”.

Polmuz realizuje nowoczesne, autorskie interpretacje muzyki ludowej Wielkopolski z okolic Poznania, Pleszewa, Śremu, Gryżyny, Jurkowa. Punktem wyjścia do powstania projektu były archiwalne nagrania, zawarte na płytach szelakowych, pochodzących z rejestracji terenowych z lat 20. i 30. XX wieku. Nagrania te potraktowane zostały jako materiał źródłowy, służący rozwijaniu narracji swobodnie improwizowanych, otwartych kompozycji.

Do projektu zaproszeni zostali muzycy reprezentujący znacząco odmienne nurty muzyczne – nowoczesny jazz, ethno, folk, współczesną muzykę poważną i eksperymentalną, surową elektronikę, muzykę improwizowaną oraz noise i hardcore. Dzięki takiemu zestawieniu, zespół wypracował totalnie nieoczywiste interpretacje dawnej muzyki ludowej Wielkopolski, przetransponowane do współczesnej rzeczywistości, ale wprost nawiązujące do kolektywnej, pierwotnej improwizacji i sposobu uprawiania muzyki sprzed stu laty, z dużą dawką obrzędowego transu oraz niepokojącą narracją, budowaną w oparciu o wielkopolskie motywy ludowe.

W 2018 roku ukazało się debiutanckie wydawnictwo zespołu pt. „Drzewiej”, złożone z dwóch albumów, zawierających ten sam materiał w różnych wykonaniach.

Polmuz jest laureatem Pierwszej Nagrody oraz Nagrody Specjalnej na Festiwalu Nowa Tradycja 2018, występował jak dotąd na Off Festiwalu, Solidarity of Arts, Ethno Port, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.

Zespół został założony przez saksofonistę Michała Fetlera (Jazzband Młynarski Masecki, Tsigunz Fanfara Avantura) w ramach rezydencji artystycznej w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Grupa ceni sobie „elementy kurzu i rdzy” w estetyce. W muzyce ludowej poszukuje transowości, która nie jest zabawą, a przede wszystkim przeżyciem duchowym.

Michał Fetler – saksofon altowy, saksofon barytonowy

Rafał Igiel – instrumenty perkusyjne

Jakub Królikowski  – syntezator polivoks, przetwarzanie

Ksawer Wójciński – kontrabas

Filip Zakrzewski – procesory efektowe, realizacja dźwięku


ETHO – nowa tradycja to projekt Centrum Kultury Victoria, którego celem jest zaprezentowanie muzyki korzeni we współczesnym wydaniu. Skupiony jest wokół polskiej muzyki ludowej i jej twórców, którzy sięgają po dawne melodie i teksty, adaptując je na nowo. Wydarzenia odbywać będą się od czerwca do września.

 

* Grafika powstała w oparciu o kiriart, którego autorem jest Tadeusz Patykowski, artysta z Gliwic. Dowiedz się więcej z naszego cyklu #madeingliwice (klik).


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Plakat informujący o dofinansowaniu ze środków budżetu państwa.

Data wydarzenia:
30 czerwca | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny