W tym roku znany i lubiany festiwal literacki rusza w drogę i zmienia nazwę z MiedziankaFest na MIEDZIANKA po Drodze. Gliwice będą pierwszym miastem na trasie festiwalu! W planie spotkania autorskie, lekcja poezji, warsztaty dźwiękowe, strefa dziecięca, koncert, wieczorne czytanie.
PROGRAM
11:00 – 12:30 Lekcja poezji z Wojciechem Bonowiczem w kawiarni Nowa Prowincja
12:30 Rozpoczęcie festiwalu, powitanie i wykład inauguracyjny – Filip Springer /Park Chopina
13:15 – 14:30 Greenpeace Polska zaprasza: z Łukaszem Superganem rozmawia Bartek Sabela /Park Chopina
14:30 – 15:45 #solidarnizUkrainą – z Tomášem Forró rozmawia Witold Szabłowski /Park Chopina
14:30 – 15:30 Radio 357 zaprasza: Opowieści dźwiękowe – wykład Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz /Park Chopina
15:30 – 16:30 Metropolia GZM zaprasza: “Miasto jako wspólnota wobec kryzysów” – Joanna Erbel w rozmowie z Filipem Springerem /Park Chopina
15:45 – 17:00 „Pismo” zaprasza: z Bartkiem Sabelą rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
16:00 – 19:00 Warsztaty dźwiękowe Radia 357 – (Nowa Prowincja)
16:30 – 17:30 – Metropolia GZM zaprasza: “Temat rzeka” – prof. Grzegorz Hańderek, prof. Tadeusz Sławek, prof. Sadzikowska w rozmowie o Rawie z Anną Dudzińską /Park Chopina
17:00 – 18:15 z Urszulą Jabłońską rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
17:30 – 18:30 z Marcinem Mokrym rozmawia Beata Kwiatkowska /Park Chopina
18:15 – 19:30 z Mariuszem Szczygłem rozmawia Wojciech Szot /Park Chopina
20:00 – 21:00 koncert Michała Zygmunta /Park Chopina
21:30 – 22:30 Wydarzenie plenerowe: Latarnicy i Latarniczki (goście festiwalu czytają publiczności, publiczność czyta gościom: Springer / Sabela / Meller / Jabłońska oraz Rokita / Oparek / Podgornik / Siwczyk /Kornhauser / Pielichowski ) /Park Chopina
Ponadto: Kino Letnie Deloitte, warsztaty “Metropolitalne księgi rzeczne”, strefa dziecięca Naszej Księgarni i Etnowarsztatów, mobilna księgarnia Wrzenie Świata, foodtrucki
*program może ulec zmianie
WIĘCEJ O FESTIWALU:
Gliwice, Racibórz, Nysa, Opole, Pleszew, Złoty Stok i Sierosław w podpoznańskiej Gminie Tarnowo Podgórne znajdą się na trasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze. Cała impreza rozpocznie się w miejscu jej narodzin. W miasteczku wymazanym z mapy przez górnictwo i opisanym w książce Filipa Springera odbędą się interdyscyplinarne warsztaty pod hasłem „Poszerzona rzeczywistość”.
Festiwal rozpocznie się w piątek, 26 sierpnia w Miedziance na Dolnym Śląsku cyklem dwudniowych warsztatów „Poszerzona rzeczywistość”. Już w niedzielę – 28 sierpnia festiwalowa kolumna wyruszy w liczącą prawie siedemset kilometrów podróż przez Polskę. Pierwszym przystankiem na trasie będą Gliwice (28.08). Potem festiwal odwiedzi Racibórz (29.08), Nysę (30.08), Opole (31.08), Złoty Stok (1.09), Pleszew (2.09) i Sierosław w Gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem (3.09).
To właśnie po drodze odbędą się spotkania z pisarkami i pisarzami, warsztaty, spacery i zajęcia dla dzieci. Ilość wydarzeń festiwalowych względem poprzednich edycji zostanie więc utrzymana, odbędą się one jednak na trasie przejazdu festiwalu. Chcemy bowiem, by wydarzenia organizowane w ramach naszej imprezy dawały możliwość spokojnego kontaktu publiczności z autorami, autorkami i ich tekstami.
Tegoroczny program festiwalu odbywa się pod hasłem „Literatura niepraktyczna”.
– Najlepsze książki są pisane na przekór wydawniczym zamówieniom i w poprzek czytelniczych przyzwyczajeń. Nie gonią za rynkowymi trendami i modami. To one wytrącają z myślowej rutyny i uruchamiają wyobraźnię – mówi Filip Springer – To takie teksty, które zostawiają pole do namysłu i interpretacji. Niepraktyczne, bo niedające jednoznacznych odpowiedzi, zostawiające to co najważniejsze w niedopowiedzeniu, z którym każdy czytelnik i czytelniczka musi się zmierzyć samodzielnie. Tak, to czasem irytujące, niewygodne, trudne. Jednak czasami dopiero dyskomfort związany lekturą prowadzi do poszerzenia pola świadomości i empatii. Nie wszystko musi być komfortowe i łatwe. To nas prowadzi do pytania: co to w ogóle znaczy czytać? Czym jest i czym może być w antropocenie doświadczenie lektury?
Jak zwykle zadbamy też o najmłodszych czytelników – tak jak we wcześniejszych edycjach festiwalu o strefę dziecięcą zadbają Etnowarsztaty razem z Wydawnictwem Nasza Księgarnia.
Ale Miedzianka Po Drodze to także okazja by poznać i opowiedzieć kawałek Polski. Nie możemy z niej nie skorzystać. Będziemy przemierzać kraj kamperami udostępnionymi przez Campiri Polska. Zarówno nasze działania i przygotowania, jak i samą podróż tej festiwalowej kolumny będziemy relacjonować w mediach społecznościowych wszystkimi możliwymi sposobami. Naszymi korespondentami na trasie będą Michał Nogaś, Wojciech Szot, Mariusz Szczygieł oraz multimedialny duet Dyba Lach i Adam Lach.
Także spotkania autorskie na trasie festiwalu będziemy transmitować online. Rozmowy z naszymi autorkami i autorkami opublikuje Audioteka w formie podcastu Mówi Miedzianka. Pandemia nauczyła nas bowiem jak zwiększać dostępność kultury poprzez tego typu narzędzia.
Gospodarzem wydarzenia jest Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice, partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach oraz Arena Gliwice.
Partnerzy medialni: Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM, Nowiny Gliwickie.