Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

pierwszy w Polsce koncert zespołu Dave’a Smitha – byłego perkusisty Roberta Planta z Led Zeppelin! Intrygujący, rytmiczny, eksperymentalny – ten afro-dub-jazz zawróci Wam w głowach!

“Afrykańskie bębny, transowy groove, dubowy bas i rockowa gitara z masą przestrzennej improwizacji”. — Uncut

“FOFOULAH… są totalnie z innej planety, teleportują słuchaczy do jakiegoś futurystycznego zachodnioafrykańskiego metropolis … to jest nieokiełznane na każdym poziomie”. — MOJO

“Odważne i prekursorskie”. — The Guardian

Ta londyńska grupa, która przyjedzie do nas prosto z legendarnego już festiwalu Colours of Ostrava, wypełnia swoją misję uderzając w bęben sabar – symbol muzyki Senegalu i Gambii. Fofoulah to fuzja zachodnio-afrykańskich stylów, elektronicznych tanecznych beatów, jazzu, funky i hip-hopu. Rozbudzają nasze receptory taneczne, ale i sumienie przekazując przesłanie: “Obudźcie się, świat nie jest znowu takim rajem!”. Całości dopełnia fascynujący i gadatliwy bębniarz Kaw Seck z Gambii.

Od dawna wiadomo, że Londyn jest zafascynowany afro-zachodnią muzyką fusion. W przeciwieństwie do paryskiej sceny afrykańskiej brytyjska wielokulturowa metropolia koncentruje się bardziej na elektronice, improwizacji i nowoczesnym jazzowym groove. Brytyjski perkusista Dave Smith (znany z grupy koncertowej Roberta Planta) czerpie swoje inspiracje z wielu źródeł. Jego najcenniejszym doświadczeniem jazzowym był pobyt w Gambii, gdzie studiował naukę gry na tradycyjnym bębnie sabar.

Smith docenił także najświeższe trendy londyńskiego podziemia elektronicznego, a mianowicie muzykę basową. Jest zachwycony, kiedy electrobeaty łączą się z brzmieniami sabaru i niezwykłej gitary basowej Johnny’ego Brierleya, gitarą Phila Stevensona, psychodelicznymi echami analogowych syntezatorów i kosmicznym malowaniem dźwięku przez saksofonistę i klawiszowca Toma Challengera.

Drugi album Fofoulah “Daega Reka” (“Truth”), został nagrany w studiu Real World Petera Gabriela. Krążek znalazł się na wszystkich znaczących listach przebojów i pozwolił grupie trafić na Womex, gdzie ich koncert stał się jedną z głównych atrakcji.

Drzwi – 18.00
Koncert – 20.00

Bilety: I pula 110 zł
Bilety: II pula 140 zł

Patronat medialny – Dzisiaj w Gliwicach

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

 

Data wydarzenia:
17 lipca | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
Cechownia, Bojkowska 35a
Cena biletów:
110-140 zł
Kup bilet