Andrzej Korycki i Dominika Żukowska znów w Gliwicach

 

Po sporej przerwie znów w Gliwicach zabrzmią piosenki żeglarskie i pieśni kubryku, prawdziwe szanty ale też ballady rosyjskie oraz piosenki poetyckie w wykonaniu duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Koncerty tej pary to wydarzenie przez duże „W”. Nastrój jaki oboje tworzą na scenie, opowieści o przygodach z różnych miejsc koncertowych lub rejsów, anegdoty i przede wszystkim muzyka, wspólne śpiewanie, sprawiają, że ich koncerty porywają wszystkich od Helu po Zakopane i od Władysławowa po… Gliwice, mają zwykle nadkomplet publiczności i nigdy nie kończą się bez co najmniej dwóch bisów.

Ta dwójka za każdym razem zabiera słuchaczy w inny świat. Świat, za którym w codziennym zabieganiu tęsknimy i z którym chętnie, przy każdej okazji się spotykamy. Świat wiatru, wody i przygody.

Koncerty Dominiki i Andrzeja są pełne zadumy ale i żartobliwej rubaszności. Za te emocje, za ten brak bariery między sceną, a publicznością widzowie ich uwielbiają. Ale nie tylko za to… To, co muzycy tradycyjni robią ostatnio w Polsce – „oddając” niejako muzykę tancerzom przywracając jej pierwotną funkcję – akompaniamentu, Andrzej z Dominiką robią w przypadku śpiewu – oddają go publiczności, zachęcają do wspólnego śpiewania, sami pozostając niejako akompaniatorami.

Dlatego ich kwietniowy występ, podobnie jak wiele poprzednich, będzie jednym wielkim wspólnym koncertem, widzów i artystów. W dobie, gdy przestaliśmy wspólnie śpiewać, gdy lokalne chóry niemal odeszły w przeszłość, gdy muzyka w szkole to katorga i dla uczniów i dla nauczycieli (podobno) – takie koncerty stają się miejscem, gdzie Polacy znów mogą poczuć moc wspólnego śpiewu.

Andrzej Korycki to członek legendarnego zespołu sceny folku morskiego „Stare Dzwony”, od początku lat 80-tych autor i wykonawca współczesnych piosenek żeglarskich. Korycki w świecie muzyki morza zasłynął przede wszystkim jako twórca takich przebojów jak: „Magda”, „Struna za struną”, „Chciałem być żeglarzem”, „Byle dalej”, „Załoga”…

Od ponad 10 lat dzielnie sekunduje mu Dominika Żukowska, która w koncercie poza akompaniamentem wokalnym i gitarowym sama też wykonuje część piosenek, w tym m.in. ballady wybitnych rosyjskich bardów.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Folk24, znana gliwickim fanom folku morskiego m.in. z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Morza „Nad Kanałem”. Dochód z koncertu tradycyjnie wesprze jej działalność.

 

Koncert duetu Andrzej Korycki i Dominika Żukowska

Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków (ul. Parkowa 5, Gliwice),

10.04.2022, start godz. 17:15,

BILETY: 55 zł (Internet), 50 zł (stacjonarnie przed koncertem lub w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 3)

Organizator: Fundacja Folk24 (www.folk24.org)
Współorganizator: Centrum Kultury „Victoria”

Data wydarzenia:
10 kwietnia | godz. 17:15
Miejsce wydarzenia
CK Victoria - Scena Bojków
Cena biletów:
od 50 zł zł
Kup bilet