Gliwice dla Ukrainy/ Глівіце для України – wydarzenie charytatywne
„Gliwice dla Ukrainy/ Глівіце для України” to wydarzenie, które z inicjatywy wielu środowisk, odbędzie się w Cechowni przy ul. Bojkowskiej. Panele dyskusyjne, duża dawka wiedzy, jak mądrze pomagać Ukrainie i doskonała muzyka – taki jest plan na najbliższą niedzielę, 6 marca!
Wydarzenie w Cechowni rozpocznie się o godzinie 14:00. W pierwszej części zaplanowano panele dyskusyjne i prelekcje. Na temat potężnego kryzysu na Ukrainie, którego wszyscy jesteśmy świadkami, wypowiedzą się m.in. Bogusław Tracz (historyk, obecnie pracownik Biura Badań Historycznych katowickiego oddziału IPN; autor wielu książek) oraz Zbigniew Rokita (polski dziennikarz i reporter specjalizujący się w problematyce Europy Środkowo-wschodniej; laureat Nagrody Literackiej Nike). Głos – w temacie jak mądrze i bezpiecznie pomagać – zabierze Łukasz Gorczyński (Przewodniczący zespołu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych „Proste prawo dla NGO”, Wiceprezes Stowarzyszenia „Cała Naprzód”, wiceprezes Fundacji trzeci.org i członek zarządu Stowarzyszenia Dialog Społeczny). Z kolei Joanna Mierzwicka-Buzek oraz Agnieszka Wilczyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach poprowadzą prelekcję pt.: „Kiedy dotyka nas kryzys…”.
Poza panelem dyskusyjnym w holu głównym budynku Cechowni odbędzie się forum wymiany doświadczeń i wiedzy. Do godziny 18:00 będzie można odwiedzić stoiska informacyjne m.in. Miasta Gliwice, organizacji pozarządowych angażujących się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, Politechniki Śląskiej, Business Centre Club. Zorganizowany zostanie także punkt informacyjny Miasta Gliwice, które koordynuje działania na rzecz obywateli Ukrainy. Na miejscu będą tłumacze języka ukraińskiego, a wszyscy zainteresowani otrzymają słowniczek podstawowych fraz ukraińskich.
Wstęp na tę część wydarzenia jest bezpłatny. Liczymy jednak, że uczestnicy wesprą inicjatywę dobrowolnymi datkami do puszek wolontariuszy Stowarzyszenia Cała Naprzód. Odbędzie się również kiermasz ciast.
Chcemy wspólnie pomóc przez zbiórkę środków finansowych, ale nie tylko. Podczas tego całodziennego wydarzenia chcemy usystematyzować wiedzę, jak najbardziej efektywnie wspierać osoby uciekające przed wojną. Dzięki obecności organizacji pozarządowych dowiemy się m.in. jakie jest zapotrzebowanie na wolontariuszy, gdzie powinni zgłaszać się zainteresowani niesieniem pomocy.
Cały przychód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na wsparcie organizacji świadczącej pomoc osobom poszkodowanym w czasie wojny na Ukrainie.
„Gliwice dla Ukrainy / Глівіце для України” to charytatywne wydarzenie, które z inicjatywy wielu środowisk odbędzie się w gliwickiej Cechowni w niedzielę 6 marca 2022.
INFORMACJA O CZĘŚĆI KONCERTOWEJ
Po godzinie 18 rozpoczną się koncerty. W repertuarze na ten wieczór znajdzie się muzyka ukraińska! Wystąpią Jakub Skorupa, Michał Matuszewski, Vellow i KROKE.
Jakub Skorupa to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów, ogłoszony muzyczną nadzieją 2021.
Michał Matuszewski – charyzmatyczny muzyk z Bieszczad – znany jest szerszej publiczność z występów w programach The Voice of Poland i Must Be The Music. Zaśpiewa pieśni ukraińskie z akompaniamentem fortepianu.
Vellow to zespół art-popowy założony w 2012 we Lwowie na Ukrainie. Nazwa tożsama jest z nazwiskiem liderek składu, sióstr: 24-letniej Odri i 27-letniej Netali. Gdy w ostatnich dniach Odri i Netali zaśpiewały na koniec programu „Dzień dobry TVN” piosenkę „DOM”, z trudem powstrzymywały łzy. Kilka godzin wcześniej doszło do rosyjskiej inwazji na ich ojczyznę. – Pęka nam serce, łzy nam leciały cały czas, kiedy śpiewałyśmy ten tekst, mamy nadzieję, że dobro pokona zło – skomentowały po nagraniu w social mediach. Piosenka o tęsknocie za domem, rodziną, beztroskim czasem dzieciństwa porusza dziś jeszcze bardziej, gdy się ją zestawi z obrazkami z Ukrainy pogrążonej w wojnie i uchodźcami szukającymi ratunku.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Kroke, wywodzący się z Krakowa, szukający inspiracji w muzyce etnicznej. Kroke doceniany jest przez międzynarodową publiczność, gościł na niejednym festiwalu poza granicami naszego kraju. Muzycy na koncie mają współpracę m.in. z Tomaszem Stańko, Edytą Geppert, Anną Marią Jopek, orkiestrą Simfonietta Cracovia.
Biletem wstępu na koncerty będą cegiełki, z których zakup w całości zostanie przekazany na rzecz pomocy Ukrainie.
Jak dojechać do Cechowni? Dla zmotoryzowanych w dniu wydarzenia udostępniony zostanie bezpłatny parking. Wskazówka dla tych, którzy wybiorą komunikację miejską: przystanek Trynek Nowe Gliwice, linie: 8, 58; przystanek Gliwice Kopalniana, linie: 32, 669, 932, 41.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio CCM, Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, 24gliwice, Tuba Gliwic oraz infogliwice.pl.
Organizatorzy: Miasto Gliwice , GCNT Cechownia, Stowarzyszenie Nowa Cechownia, Centrum Kultury Victoria.
Partnerzy: Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Humanitas, EMT-Systems.