grafika informująca o spacerze z przewodnikiem pod hasłęm gps. W tle zdjęcie dawnego kina bajka

AKTUALIZACJA: brak wolnych miejsc

Zapraszamy na kolejny GPS, czyli wycieczkę z przewodnikiem, a tym razem nawet dwójką – Urszulą Biel i Kamilem Iwanickim. W niedzielę 26 maja pójdziemy na spacer śladem gliwickich kin. Grand-Kinematograph, Viktoria, Metropol, Monopol, Jutrzenka, Mikrus, Städische Lichtspiele, Grażyna, Schauburg, Apollo, Bajka, Amok – to tylko część z nich. Spotkanie będzie okazją do sentymentalnych podróży, wymiany wspomnień i anegdot.

Poznamy miejsca, w których na przestrzeni lat funkcjonowały kina, licznie odwiedzane przez publiczność, chcącą przeżyć niezwykle chwile wraz z ulubionymi bohaterami i aktorami. Po niektórych z tych miejsc nie ma dziś śladu, część budynków zachowała się, ale służą innym celom. Spacer zakończymy przy działającym wciąż w Gliwicach kinie tradycyjnym – AMOK, znajdującym się w lokalizacji dawnej Bajki i UP Lichtspiele.

Po spacerze zapraszamy na pokaz filmu Król rzekł „Co za fantastyczna maszyna!” (reż. Axel Danielson, Maxymilian Van Aertryck, Szwecja, Dania 2023). Seans rozpocznie się o godz. 18.00 (pokaz biletowany, specjalna cena wejściówek).


Oprowadzanie: Urszula Biel, Kamil Iwanicki

Miejsce zbiorki: Centrum Kultury Victoria/ Ruiny Teatru Victoria, Aleja Przyjaźni 18


URSZULA BIEL

Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim, doktor nauk humanistycznych (Instytut Sztuki PAN). Autorka pierwszej monografii poświęconej dziejom kina na Górnym Śląsku (Śląskie kina między wojnami, czyli przyjemność upolityczniona, Katowice 2002) oraz licznych tekstów poświęconych tej tematyce, w publikacjach zbiorowych polskich i zagranicznych. Ponadto animatorka kultury filmowej; prowadzi kino studyjne Amok w Gliwicach, uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Kino” za rok 2012. Laureatka nagrody Prezydenta m. Gliwice w dziedzinie kultury.

KAMIL IWANICKI

Data wydarzenia:
26 maja | godz. 15:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny