Centrum Kultury Victoria poleca: panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Sulej, Moniki Śliwińskiej oraz Marcela Woźniaka.
Zaproszeni goście opowiedzą o procesie twórczym, zastanowią się, czy zadaniem biografa jest obalanie mitów i burzenie pomników, jaki udział w biografii ma fikcja literacka, w jaki sposób w tekstach kultury pisze się o przestrzeniach oraz jaki wpływ na kształtowanie się tego typu literatury mają blogi i media społecznościowe.
KAROLINA SULEJ – pisarka, reporterka i antropolożka. Wśród jej pisarskich zainteresowań jest moda. Przygląda się jej jednak w nieoczywisty sposób. Efektem tych obserwacji są m.in. książki: „Rzeczy osobiste – opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady” oraz jej druga część „Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny”. Polskim czytelnikom znany jest również zbiór jej reportaży o polskiej modzie po 1990 roku: „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” oraz książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island”, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Na jej podstawie w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Jej ostatnia książka „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm” poświęconą jest kobietom zmieniającym polską kulturę seksualną po 90. roku. Wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program o książkach i czytelnictwie „Barłóg Literacki”. Regularnie prowadzi warsztaty z rozumienia mody, pisania o modzie z tworzenia wywiadów i reportaży oraz reportaży podróżniczych.
Jest finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, laureatką Ołówka Moczarskiego. Była także nominowana do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas.
MONIKA ŚLIWIŃSKA – pisarka i redaktorka. Monika Śliwińska związana jest z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN”. Debiutowała w 2014 r. książką „Muzy Młodej Polski. Życie i świat Marii, Zofii i Elizy Pareńskich”. Z tej historii oraz z pogłębionej biografii Stanisława Wyspiańskiego („Wyspiański. Dopóki starczy życia”) narodziła się jej ostatnia książka pt. „Panny z Wesela. Siostry Mikołajczykówny i ich świat”. Jak sama mówi: „Każdy, nawet najdrobniejszy element biografii odkryty i utrwalony zwraca tożsamość moim bohaterkom”. Jest laureatką Nagrody KLIO III stopnia w kategorii autorskiej oraz finalistką Nagrody Literackiej Nike 2021.
MARCEL WOŹNIAK – pisarz i scenarzysta. Polscy miłośnicy literatury znają go przede wszystkim z kryminałów: „Powtórka”, „Mgnienie” i „Otchłań” a także z licznych opowiadań, które ukazały się w antologiach Balladyna czy Seryjni mordercy. W tym roku do rąk czytelników trafiła jego powieść „Egzekutor”. W dorobku Marcela Woźniaka znajdują się również książki non fiction: „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” oraz „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Pisarz jest absolwentem kursu Adaptacji Scenariuszowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Pisze scenariusze do seriali i filmów dokumentalnych. W przeszłości – dziennikarz Radia PLUS oraz rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST. W młodości – lider zespołów rockowych KOSMODROM i SITELIGHT. W wolnym czasie całą swoją uwagę poświęca Robertowi Kubicy, piłce nożnej, szachom i podróżom.
Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Miejska Publiczna
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”, dofinansowanego ze środków MKDiN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.