Grafika wydarzenia Jazz w Ruinach. Składa się ze zdjęć muzyków

Zapraszamy na trzeci dzień jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach. W tym roku zaprezentujemy Państwu wyśmienitych i bardzo interesujących artystów.

Jazz w Ruinach to platforma porozumienia pomiędzy muzyką, grafiką i sztukami wizualnymi. W każdy dzień koncertowy będzie można oglądać też finał konkursu plakatu – kilkadziesiąt najlepszych wydrukowanych prac z całego świata, a do tego wiele innych atrakcji!

STRONA FESTIWALU (link)


1 koncert – godz. 19.00

Aga Derlak Quartet

𝐀𝐠𝐚 𝐃𝐞𝐫𝐥𝐚𝐤 𝐐𝐮𝐚𝐫𝐭𝐞𝐭 to zespół, który wprowadza słuchaczy w świat nieposkromionej ekspresji i twórczej wolności. Laureatka nagrody Fryderyk 2016 za Fonograficzny Debiut Roku oraz nagrody Fryderyk 2023 za Płytę Roku oraz Artysta Roku, wyróżnia się odwagą i innowacyjnością, które w pełni oddają jej muzykę.
Twórczość Agi Derlak, absolwentki Berklee College of Music oraz Akademii Muzycznej w Katowicach, to wyjątkowe połączenie jazzu, europejskiej klasyki i latynoamerykańskiego folkloru. Jej kompozycje są pełne pasji, osobistych doświadczeń i inspiracji, które przenikają się, tworząc unikalne dźwięki i emocje.
W skład kwartetu wchodzą wybitni muzycy, z którymi Aga koncertuje na całym świecie, od Polski po USA, Meksyk, Panamę, Wielką Brytanię i wiele innych krajów. Ich muzyka to taniec między tym, co wyraźne a niedopowiedziane, bezpośrednie a subtelne, pełne odwagi i szczerości w poszukiwaniu głębszego sensu.
Skład zespołu:
– Aga Derlak – fortepian, instrumenty klawiszowe
– Wojciech Lichtański – saksofony
– Andrzej Święs – kontrabas
– Szymon Madej – perkusja
Doświadcz muzycznej magii na żywo podczas niezwykłego festiwalu Jazz w Ruinach. Aga Derlak Quartet to wieczór pełen niezapomnianych wrażeń, który przeniesie Cię w nowy, fascynujący świat emocji i dźwięków. Bądź tam, aby poczuć prawdziwą esencję jazzu w wykonaniu jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia na scenie!

2 koncert – godz. 21:00

Eli Bennett Quartet ft. Paweł Tomaszewski

Przygotujcie się na absolutnie wyjątkowy koncert wybitnego kanadyjskiego saksofonisty młodego pokolenia: Eli Bennett Quartet, zespołu, który wprowadzi Was w świat dynamicznych i zróżnicowanych dźwięków. Eli Bennett, uznany kanadyjski saksofonista i kompozytor filmowy z Vancouver, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na całym świecie.
Międzynarodowo nagradzany saksofonista tenorowy, zdobywca Leo Award jako kompozytor filmowy, oraz nominowany do nagród Covenant i ICM jako „Producent Roku”, Eli Bennett jest jednym z najbardziej nagradzanych i rozpoznawalnych wschodzących muzyków w Kanadzie.
Bennett występował w Watykanie, The Grand Ole Opry, dwukrotnie na ceremonii wręczenia nagród GRAMMY w Los Angeles, na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Montrealu, a także dzielił scenę z takimi artystami jak Oscar Peterson, Terence Blanchard, Chris Potter, bracia Neville, otwierał koncert legendy jazzu Herbie Hancocka. Jest dwukrotnym laureatem nagrody CBC Galaxie Rising Star przyznawanej przez National Jazz Awards oraz Ottawa International Jazz Festival, został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Burmistrza Vancouver w dziedzinie muzyki oraz Medalem Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II od Premiera Kolumbii Brytyjskiej.
Debiutancki album Bennetta „Breakthrough”, wydany w 2014 roku, spotkał się z międzynarodowym uznaniem, spędzając trzy miesiące na stronie głównej iTunes Canada Jazz jako jeden z najlepiej sprzedających się albumów roku i otrzymał nominację do Western Canadian Jazz Award w kategorii „Jazzowy Album Roku”.
Jako producent cotygodniowego programu hymnów swojej żony na YouTube, zatytułowanego Sunday Hymn Serenade, Bennett wyprodukował ponad 250 odcinków od momentu premiery w 2019 roku, a jego nagrania osiągnęły ponad 100 milionów wyświetleń. Bennett otrzymał również list z podziękowaniami od Królowej Elżbiety II za jego wersję „God Save The Queen”, którą nagrał, zaaranżował i wyprodukował wspólnie ze swoją żoną Rosemary Siemens i ich duetem SaxAndViolin, w towarzystwie 400-osobowej orkiestry symfonicznej i chóru, składających się jedynie z nich dwojga.
Jako muzyk o polskich korzeniach, Bennett szczególnie cieszy się z występu z muzyką ze swojego nagradzanego albumu „Breakthrough” na festiwalu Jazz w Ruinach w Gliwicach. Wreszcie będziemy mieli okazję posłuchać tego wybitnego młodego artysty w Polsce!
Po więcej informacji o Eli Bennetcie i jego twórczości: www.elibennett.com

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club przy wsparciu Centrum Kultury Victoria oraz Miasta Gliwice.
Data wydarzenia:
9 sierpnia | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
hala modeli GZUT, ul. Wincentego Pola 7
Cena biletów:
50 zł
Kup bilet