Plakat zapraszający

Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach zapraszają na koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej z cyklu Mistrzowskie Interpretacje.

W tym roku zespół zaprosił do udziału w koncercie legendarnego koncertmistrza Berlińskich Filharmoników Daniela Stabrawę, który zaprezentuje się jako solista, koncertmistrz oraz dyrygent.

Daniel Stabrawa jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie skrzypiec prof. Zbigniewa Szlezera), laureatem międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. im. Nicolo Paganiniego w Genui).

Muzyczną karierę zaczynał jako koncertmistrz Orkiestry Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od 1983 roku gra ze słynnymi Filharmonikami Berlińskimi, a od 1986 roku jest ich pierwszym koncertmistrzem oraz solistą.

Grał z nimi m.in. I Koncert skrzypcowy Siergieja Prokofiewa, Koncert skrzypcowy Kurta Weilla, III Koncert skrzypcowy Jenő Hubay’a, Muzykę na skrzypce i orkiestrę Rudiego Stephana oraz sensacyjnie przyjęty, a po raz pierwszy wykonany w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 1994 roku, pod batutą Marissa Jansonsa – I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, którego twórczość Daniel Stabrawa propaguje na estradach całego świata jako solista i kameralista. W lutym tego roku wykonał z Sir Simonem Rattlem II Konzert Karola Szymanowskiego.

Występując w największych salach koncertowych Europy, artysta wielokrotnie prowadził od pulpitu Orkiestrę Kameralną Filharmoników Berlińskich, a wraz z Nigelem Kennedy’m jako solista wykonywał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Artyści nagrali również wspólnie koncerty skrzypcowe Bacha dla wytwórni EMI, a płyta ta okazała się jednym z najwyżej ocenionych nagrań Roku Bachowskiego.

Daniel Stabrawa jest także prymariuszem kwartetu smyczkowego Philharmonia Quartet Berlin, który w zawrotnym tempie zdobył międzynarodowe uznanie i renomę, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – od Japonii po Stany Zjednoczone. Krytycy zaliczają go do światowej elity tego typu zespołów, a jeden z amerykańskich recenzentów napisał wręcz, iż wyznacza on światowy standard artystyczny kwartetów. Zespół nagrał wiele płyt, spośród których najlepsze zostały wyróżnione nagrodami, w tym dwukrotnie prestiżową nagrodą krytyków niemieckich – Echo Klassik.

Daniel Stabrawa występuje regularnie jako solista – z różnymi orkiestrami, od Skandynawii po Amerykę Południową, a także z recitalami – w czołowych ośrodkach muzycznych świata.

Od 20 lat zajmuje się także działalnością dyrygencką. Był między innymi dyrygentem szefem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis, z którą koncertował m.in. w Szwajcarii oraz nagrał kilka płyt (dla CD Accord i Cavalli-Records).

Koncerty z cyklu „Mistrzowskie Interpretacje”, realizowane od 2005 roku, zawsze są wiodącym punktem każdego sezonu artystycznego Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

W składzie orkiestry znajdują się wybitni muzycy wywodzący się z Gliwic i Śląska, którzy stale pracują i współpracują z wieloma instytucjami  artystycznymi, takimi jak m.in.:  Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Filharmonia Śląska, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Filharmonia Opolska, Filharmonia Zabrzańska. To swoiste połączenie wielu wybitnych i doświadczonych muzyków zaowocowało stworzeniem niezwykle sprawnego i dojrzałego zespołu, który w krótkim czasie osiągnął wysoki poziom artystyczny. Gliwicka Orkiestra Kameralna powstała na początku maja 2000 roku celem uświetnienia 750 lat istnienia Gliwic.

Program koncertu w Gliwicach zawierać będzie dzieła polskiej oraz europejskiej muzyki kameralnej, w tym utwory W. A. Mozarta, M. Spisaka, F. M. Bartholdiego oraz M. Góreckiego.

 

źródło: Gliwicka Orkiestra Kameralna

Organizatorzy: Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Koncert został dofinansowany z budżetu miasta Gliwice oraz funduszu promocyjnego STOART.

Patronat nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic.

Data wydarzenia:
27 listopada | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Scena Bajka - Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3
Cena biletów:
55 zł
Kup bilet