Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca:

prelekcję KAMILA IWANICKIEGO pt. „NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN”

 

Kamil Iwanicki – badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent Studiów Śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. W swojej pracy opowiada o skomplikowanym dziedzictwie kulturowym regionu.

Od 3 lat skupia się na koloniach robotniczych, które są punktem do opowiedzenia szerzej o tradycjach, zwyczajach i życiu mieszkańców familoków. Barbórka to dzień szczególnie ważny na Górnym Śląsku. Od wieku ten dzień był obchodzony przez górników, przez lata zwyczaje 4 grudnia się zmieniały. Dawniej najważniejszym elementem był udział we mszy, a nieodzownym elementem była orkiestra górnicza, która rano budziła mieszkańców na liturgie. Dopiero w okresie PRL-u pojawiła się nowa tradycja Karczm piwnych.

Podczas spotkania porozmawiamy, jak zmieniały się tradycje górnicze na przestrzeni wieków, jaką rolę pełniła św. Barbara w życiu górników. Dowiemy się, jak Barbórka stała się najważniejszym dniem w roku. Poznamy bliżej również legendy górnicze, opowieści o Skarbniku i Zabrzeskim.

 

Organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
2 grudnia | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wstęp bezpłatny