Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca wydarzenie realizowane w ramach Alternative Nights In Gliwice:

Noc słowiańskich duchów – Obrzęd Dziadów

Jest jedna taka noc w ciągu roku, gdy bramy Nawii stają szeroko otwarte. Wejdź z nami do kręgu. Niech ogrzeje Cię ogień, a słowa Wiedzących opowiedzą Ci historię o naszych przodkach.

Dziady to nazwa ludowego obrzędu zadusznego wywodzącego się z dawnej kultury Słowian. Od zarania dziejów obcowanie z duszami zmarłych odgrywało ważną rolę w życiu ludzi zamieszkujących nasze ziemie i po dziś dzień celebrowanie Święta Zmarłych czerpie tradycje ze święta obchodzonego przez naszych przodków. Celem obrzędu Dziadów było ugoszczenie dusz, zapewnienie sobie ich przychylności oraz udzielenie im pomocy w osiągnięciu wiecznego szczęścia.

Weljar to projekt inspirowany czasami prasłowiańskimi i szamanizmem, który powstał z tęsknoty za bliskością natury oraz tkwiącej w niej siły pierwotnej. Tworzy muzykę melancholijną z pogranicza folku oraz ambientu.

Grupa rekonstrukcyjna Utgard Gliwice jest grupą rekonstrukcji historycznej zajmującą się odtwarzaniem kultury materialnej, wojskowości oraz życia codziennego mieszkańców Norwegii okresu wypraw wikingów. Inicjatywa założenia Drużyny powstała w 2015 roku i obecnie ma swoją siedzibę w Gliwicach. Drużyna ma charakter rzemieślniczo-militarny, zrzesza przede wszystkim osoby zainteresowane wczesnośredniowiecznym rzemiosłem oraz wojowników zajmujących się rekonstrukcją uzbrojenia, taktyki oraz sposobu walki z epoki. Struktura grupy nawiązuje do wczesnośredniowiecznych drużyn zbrojnych, wojowników, rzemieślników, a także służących, niewolników i innych przedstawicieli ludności skupionych wokół majętnego wodza zwanego Jarlem.

Godzina:

18:00 – otwarcie bram

19:00 – start – premiera teledysku

Program wydarzenia:

  • Premiera teledysku zespołu Weljar nakręconego specjalnie na to wydarzenie
  • Wykład fabularyzowany prezentowany przez gliwicką grupę rekonstrukcyjną Utgard
  • Koncert zespołu dark-folkowego Weljar
  • Pokaz tańca z ogniem – grupa NAM-TARA (odbędzie się przed budynkiem Mrowiska)

Na miejscu będzie możliwość obejrzenia oraz zakupu rękodzieła wykonanego przez członków grupy rekonstrukcyjnej Utgard.

Wydarzenie w ramach Alternative Nights In Gliwice, które jest organizowane przez Stowarzyszenie GTW przy wsparciu CK Victoria w Gliwicach.

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

 

Data wydarzenia:
29 października | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, Pszczyńska 85 44-100 Gliwice
Cena biletów:
20 zł
Kup bilet
Dodatkowe informacje:
Uwaga, liczba miejsc ograniczona.