ParkoweBANNER 1500x750

Parkowe Lato
13 sierpnia 2022, godz. 19.30, Park im. F. Chopina w Gliwicach

fot. K. Warno

Po ogromnym sukcesie płytowym i koncertowym programu „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej, przyszedł czas na piosenki Jonasza Kofty. „Idź swoją drogą” to płyta złożona z piosenek Jonasza Kofty. Janusz Strobel, który z Jonaszem Koftą napisał wiele piosenek, podjął się aranżacji utworów, które Nula wybrała do tego koncertu. Znajdują się w nim, poza kompozycjami Strobla, Nahornego, Korzyńskiego, Pietrzaka, Lobosa, Lauro, również utwory wywodzące się z kręgu kultury latynoamerykańskiej. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku.

W „Idź swoją drogą” usłyszycie poza Nulą Stankiewicz Janusza Strobla, Piotra Barona, Pawła Pańtę i Sebastiana Frankiewicza.

Nula Stankiewicz

to jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali piosenki literackiej, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu.

W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”, który wyczerpał się niemal natychmiast. W 2017 r . płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „W hołdzie wolności” (2015) oraz „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie” (2009). W 2017 roku, w 20. rocznicą śmierci Agnieszki Osieckiej ukazała się kolejna płyta Nuli –„Byle nie o miłości”. Już na początku 2018 r .

Artystka zaprezentowała kolejny artystyczny pomysł: koncert „Idź swoją drogą”, na który składają się piosenki Jonasza Kofty. W 2022 r. ukazały się dwie płyty artystki:
„Śpiewam” z piosenkami Janusza Strobla oraz „Niezapominajki” z poezją Marii Konopnickiej i muzyką Janusza Strobla. Od 2017r . jest również dziennikarką Polskiego Radia RDC , w którym prowadzi autorskie audycje oraz
programy publicystyczne.

Janusz Strobel

Jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber Strobel , który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio.

Współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Strobel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. W 2005 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.W 2010r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013r. i 2016r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. nagrodzony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W bieżącym roku doceniony Komederem prestiżową nagrodą dla wybitnych postaci polskiego jazzu.

Obecnie Artysta komponuje na gitarę klasyczną z orkiestrą, pisze piosenki, prowadzi działalność koncertową oraz pracuje nad kolejnymi płytami.

Data wydarzenia:
13 sierpnia | godz. 19:30
Miejsce wydarzenia
Park im. Fryderyka Chopina, Gliwice
Wstęp bezpłatny