Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club oraz Centrum Kultury Victoria w Gliwicach zapraszają na:

koncert z cyklu „Czwartek jazzowy z gwiazdą” – Piotr Schmidt International Quintet feat. Krzysztof Herdzin – Komeda Unknown 1967

Odnalezione w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy w opracowaniu Piotra Schmidta.
Piotr Schmidt International Sextet – Komeda Unknown 1967. Z nowym zespołem, wybitny polski trębacz Piotr Schmidt, opracował niedawno odnalezione w Bibliotece Narodowej w Warszawie nikomu nieznane wcześniej kompozycje Krzysztofa Komedy z 1967 roku, które pierwotnie miały się znaleźć w projekcie Meine Suesse Europaeische Heimat w 1967 roku. Gdy Schmidt dwa lata temu odebrał telefon od Krzysztofa Balkiewicza, prezesa Stowarzyszenia Opieki nad Spuścizną Krzysztofa Komedy i dyrektora Love Polish Jazz Festival, który to właśnie odnalazł te utwory, nie spodziewał się, że propozycja jaka padnie będzie tak znacząca. Balkiewicz opowiedział Schmidtowi całą historię związaną z sensacyjnie odnalezionymi utworami i namówił go na opracowanie i zaaranżowanie tego materiału oraz na koncert premierowy na swoim Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim.
Tak znacząca propozycja nie padła dlatego, że Piotr Schmidt od wielu lat notowany jest w pierwszej trójce najlepszych trębaczy polskiego jazzu, że ma na koncie już 14 autorskich i docenianych przez krytyków albumów płytowych, że współpracuje z wieloma topowymi polskimi i zagranicznymi muzykami jazzowymi i jest artystą znanym i docenianym, a dlatego, że pan Balkiewicz posłuchał jednej z jego płyt – Tribute to Tomasz Stańko i zachwycił się klimatem jaki Schmidt wraz z zespołem wytworzył na tym albumie. Zachwycił się liryką jego trąbki, brzmieniem, niuansami w wydobyciu dźwięku i takim sposobem grania, który chwyta za serce i porywa tak mocno, że chce się do tego albumu wracać ciągle i ciągle.
Ta prestiżowa propozycja mogła iść do dowolnej innej gwiazdy jazzu w Polsce, ale poszła do Schmidta, po to by zrobił z tych odnalezionych utworów dzieło sztuki w swoim stylu, w stylu, który trochę nawiązuje do Tomasza Stańko, do słowiańskiego liryzmu, do skandynawskich przestrzeni i melancholii, ale też czasem nowojorskiej energii i charyzmy. Nowy zespół Piotra Schmidta zachwyca dynamiką i energią, ale też liryką i tym co się nazwywa byciem tu i teraz, korespondowaniem ze sobą w czasie rzeczywistym i tworzeniem muzyki inspirując się nawzajem. W składzie same gwiazdy międzynarodowego jazzu. Z tym zespołem Schmidt zachwyca i intryguje. Porusza i fascynuje.
Piotr Schmidt – trąbka
Krzysztof Herdzin – fortepian
David Dorużka (CZ) – gitara
Andrzej Święs – kontrabas
Sebastian Kuchczyński – perkusja
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Organizator: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, Centrum Kultury Victoria w Gliwicach
Data wydarzenia:
20 października | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
Scena Bojków, ulica Parkowa 5
Cena biletów:
43 zł
Kup bilet