Centrum Kultury Victoria w Gliwicach poleca: koncert promujący debiutancki album duetu “13”.

Zespół POLA tworzą Zofia Olszewska i Piotr Komosiński. Zofia odpowiedzialna za teksty, wokal, delikatne dźwięki pianina i pojawiające się w tle drony oraz Piotr – basista i kontrabasista, który tworzy basową podporę do opowiadanych historii w utworach. Swojej muzyki nie chcą przypisywać do żadnych gatunków muzycznych. Nie można jej dzielić na utwory, trzeba jej wysłuchać i poczuć na swój sposób, wsłuchać się w teksty, które mają wiele znaczeń zależnych od nastroju odbiorcy.

Płyta 13 ukazała się w sierpniu 2022 roku.

Drzwi – 16.00

Koncert – 20.00

Daria Danuta Lisiecka o debiutanckim albumie POLI:

“13 etapów wychodzenia duszy z ciała czyli pierwsza płyta zespołu POLA Olszewska Komosiński „13” – taki tytuł nosi długo oczekiwana pierwsza płyta duetu POLA. Autorką tekstów i warstwy wokalnej, a także muzyki jest tutaj Zofia Olszewska. Muzycznie wspiera ją, tworząc basowe brzmienia, Piotr Komosiński.

Tematyka tekstów ujmuje w trzynastu odsłonach obrzęd i proces graniczny – przechodzenie z tego do innego świata, chwile istnienia w sposób nieokreślony pomiędzy światami, odchodzenie w niebyt i niewiadome. Na echa o ludowych korzeniach, znane tym, którzy pamiętają obrzęd pustych nocy lub tylko o nim czytali, nakłada się filtr współczesny, wszak tłem ostatnich pożegnań jest tu głównie miasto, co zdaje się odzwierciedlać warstwa muzyczna, nasycona industrialnymi brzmieniami.

Artyści osiągają godną podziwu harmonię, głos Zofii Olszewskiej ma piękną barwę, ale i lekkość, która sprawia, że tematyka dotycząca spraw ostatecznych, nie przytłacza, a jest naturalna, przyjmowana z refleksją, lecz bez ciężaru traumy. Basowe brzmienia wydobywane z instrumentów przez Piotra Komosińskiego są solidnym podparciem dla śpiewu Zofii i dźwięków instrumentów klawiszowych.

Powiedzieć, że jest to dobra płyta, to stanowczo zbyt mało, ten krążek jest wybitny i konsekwentny. Chce się do niego wracać. Odnoszę wrażenie, że utrwalony materiał dorównuje wykonaniom koncertowym. Marzy mi się taki koncert, gdzie nie zapowiada się poszczególnych utworów, a całość toczy się płynnie, jak spektakl, jak to, co mamy na płycie”. – Daria Danuta Lisiecka

Sylwia Zofia Olszewska, wokalistka, fotograf, retuszerka zdjęć oraz inspicjentka w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu. Od 10 lat komponuje muzykę i pisze teksty. Inspiracje czerpie z kobiecości, ludowości, obrzędów religijnych oraz poezji Czesława Miłosza. Przemijanie i „rytuały przejścia”, czas i konsekwencja czynów, rodzina oraz wielokulturowość są najważniejszym elementem jej twórczości.

Piotr Komosiński, basista, kompozytor, muzyk z wieloletnim doświadczeniem. Zagrał wiele koncertów, które miały miejsce w różnych zakątkach świata. Poza rodzimym podwórkiem występował także w Kanadzie, Holandii, Szkocji, Anglii czy Irlandii.

Organizatorem wydarzenia jest: Cechownia, Stowarzyszenie NOWA CECHOWNIA

Centrum Kultury Victoria nie ponosi odpowiedzialności za zmiany wprowadzane w ofercie przez organizatora.

Data wydarzenia:
2 grudnia | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
CECHOWNIA, Bojkowska 35a
Cena biletów:
30 zł