Rafał Blechacz pianista

16 i 17 maja Centrum Kultury Victoria zaprasza na dwa recitale gwiazdy światowej pianistyki – Rafała Blechacza.

RAFAŁ BLECHACZ urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Polańskiego. W 2007 roku ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
Jako zdobywca Grand Prix i wszystkich nagród specjalnych Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2005 roku zaczął koncertować w najsłynniejszych salach w Europie, Japonii, USA, z najznakomitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów, jak maestro Jerzy Semkow, z którym, i z Orkiestrą Concertgebouw nagrał, w tej słynnej amsterdamskiej sali, oba koncerty fortepianowe Chopina dla Deutsche Grammophon. Z firmą tą, w 2006 roku podpisał ekskluzywny kontrakt. Jest drugim w historii, po Krystianie Zimermanie, polskim artystą związanym z tą prestiżową firmą, z która regularnie publikuje kolejne jego płyty, honorowane najbardziej prestiżowymi nagrodami fonograficznymi, w tym statuetką „Fryderyk”.
Za swoją dotychczasową działalność artystyczną w lipcu 2010 roku otrzymał nagrodę Premio Internazionale Accademia Musicale Chigiana (Siena), przyznawaną przez międzynarodowe jury krytyków muzycznych. W stycznia 2014 w Nowym Jorku został ogłoszony zdobywcą Nagrody Gilmore’2014, niezwykle wysoko cenionej w świecie pianistycznym, która jest przyznawana co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście z udzieleniem finansowego wsparcie na dalszy rozwój kariery artystycznej.
24 lutego 2015 roku w Warszawie podczas koncertu w Filharmonii Narodowej został odznaczony, przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2016 roku współpracuje z koreańską skrzypaczką Bomsori Kim, czego owocem jest nagrany 2018 roku album dla Deutsche Grammophon.

Podczas recitalu usłyszymy:

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685 – 1750)
II Partita c-moll , BWV 826

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770 – 1827)
V Sonata fortepianowa c-moll op. 10 nr 1
32 Wariacje c-moll na temat oryginalny, WoO 80

CESAR FRANCK ( 1822 – 1890)
Preludium, fuga i wariacja h-moll op. 18

FRYDERYK CHOPIN (1810 – 1849)
III Sonata fortepianowa h-moll op. 58

Słowo wprowadzające: Jan Popis

Data wydarzenia:
16 maja | godz. 19:00

Wydarzenie z tej serii odbędzie się jeszcze:

  • 16 maja
  • 17 maja
Miejsce wydarzenia
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. L. Różyckiego w Gliwicach - Sala koncertowa
Cena biletów:
150 zł
Kup bilet
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia online i w CIKiT. Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej możliwość zakupu w niższej cenie z kartą seniora i mieszkańca.