Zapraszamy na spacer w ramach Święta Górnośląso-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. Rycerskie Gliwice to podróż się w czasie o kilka wieków w poszukiwaniu śladów średniowiecznej przeszłości w naszym mieście. Na końcu trasy uczestników czekać będzie średniowieczne miasteczko z przeróżnymi atrakcjami.

UWAGA! BRAK WOLNYCH MIEJSC NA SPACERY. Zapraszamy na skwer Salgotarjan od godz. 12.00

Naszą trasę prowadzimy przez miejsca znane na gliwickim starym mieście, ale pokażemy ją z zupełnie innej strony. Chcemy pokazać, co zachowało z dawnego średniowiecznego miasta, jakie ślady przeszłości możemy do dzisiaj znaleźć. Zobaczymy pozostałości obwarowań miejskich, poznamy historię zamku oraz poznamy bliżej dawnych mieszkańców Gliwic. To opowieść o początkach miasta, które jako jedne z kilku w metropolii posiada historię sięgającą XIII wieku.

Godziny spacerów: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Start: Rynek, pod fontanną Neptuna

Trasa: Rynek (start) – Krótka – Plac Inwalidów Wojennych – Kościelna – Brama Czarna – Siemińskiego – Kościół Wszystkich Świętych – Raciborska – Kaczyniec – Grodowa – Bytomska – Mikołowska – Zameczek Piastowski

Prowadzenie:

Kamil Iwanicki

Silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik, absolwent studiów śląskich na Uniwersytecie Śląskim. Twórca projektów regionalnych: Familoki, Gliwicka Mapa Tajemnic i Śląskie Stwory i Potwory. Autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”.

Anna Strzeszewska

Absolwentka wydziału turystyki na AWF Kraków, Przewodnik turystyczny od ponad 20 lat. Autorka licznych publikacji o tematyce historycznej i krajoznawczej.

UWAGA! Obowiązują zapisy, przez e-mail: projekty@ckvictoria.pl oraz telefonicznie – tel. +48 32 444 28 12 wewn. 14

Plac pod Zameczkiem Piastowskim zamieni się w prawdziwą rycerską wioskę. Tutaj przyciągać będą takie atrakcje jak: zbrojownia, stanowisko szermiercze, warsztaty pisarskie, warsztaty garncarskie, trening rycerski, tor przeszkód dla chętnych oraz  gry i zabawy średniowieczne. Warsztaty odbywać się będą w godz od 12:00 do 17:30 na skwerze Salgotarjan.

Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.
Data wydarzenia:
29 czerwca | godz. 10:00
Miejsce wydarzenia
Rynek w Gliwicach
Wstęp bezpłatny