Grafika rynku kultury. kolorowe tło i napisy. w centralnym punkcie zdjęcia dwóch zespołów

Na finał tegorocznych spotkań w ramach RYNKU KULTURY zapraszamy w muzyczną podróż w kosmos – na Ambient Festival w Gliwicach.

W tym roku to właśnie w Gliwicach w Ruinach Teatru odbędzie się wydarzenie, które od 1999 roku organizowane było w Gorlicach – Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival”. To najstarsza i jedna z ważniejszych w kraju i w Europie imprez muzycznych prezentujących ambitną muzykę elektroniczną, przede wszystkim ambient, ale także gatunki mu pokrewne: chillout, minimal, drone, krautrock, industrial i wykonywaną na elektronicznym instrumentarium wszelkiego rodzaju twórczość eksperymentalną.

Ambient to muzyka spopularyzowana w latach 70. przez Briana Eno i Klausa Schulze, charakteryzująca się prostymi, powtarzającymi się motywami melodycznymi i rytmicznymi tworzącymi hipnotyzujące dźwięki. To wydarzenie przyczyniające się także do integracji polskiego środowiska twórców i miłośników muzyki elektronicznej, gatunku mającego w Polsce bogate tradycje począwszy od lat 50. i działalności Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Włodzimierz Kotoński, Andrzej Dobrowolski, Eugeniusz Rudnik, Bohdan Mazurek, Bogusław Schaeffer), po syntezatorowe brzmienia Czesława Niemena i Józefa Skrzeka, po działających od lat 80. właściwych pionierów polskiej el-muzyki: Marka Bilińskiego, Władysława Komendarka, Andrzeja Korzyńskiego, Konrada Kucza, Artura Lasonia czy Sławomira Łosowskiego. (źródło: mpmambient.pl)


AMBIENT FESTIVAL W GLIWICACH

19.00 | Voices of the Cosmos

Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy wykorzystują oryginalne sygnały pozaziemskie (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorze polarne, masery, zderzenia czarnych dziur) odbierane przez radioteleskopy i inne astronomiczne instrumenty naukowe. Wykorzystują również sonifikacje i archiwalne nagrania z misji kosmicznych. Utwory instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „kosmicznych dźwięków” tworzone są przy użyciu instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w instytucjach naukowych i na festiwalach muzycznych, w formie koncertów audiowizualnych, także w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne, warsztaty i obserwacje nieba. Jest to unikalna w skali kraju inicjatywa wykorzystująca oryginalne nagrania kosmiczne, w tym z 32-metrowego, w pełni sterowanego radioteleskopu z pojedynczą tarczą, znajdującego się w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

VOICES OF THE COSMOS współtworzy dwóch artystów dźwięku: Rafał Iwański (Toruń, muzyk znany z takich grup jak ||ALA|MEDA||, HATI ex INNERCITY ENSEMBLE) i Wojciech Zięba (Grudziądz, solo występuje jako ELECTRIC URANUS, producent instrumentów akustycznych) oraz astronom Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronom w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

21.00 | Drumbientone – Bartłomiej Oleś

Bartłomiej Oleś – tworzący muzykę elektroniczną pod pseudonimem DRUMBIENTone – jest kompozytorem, producentem muzycznym oraz perkusistą. Od najmłodszych lat zafascynowany legendarną formacją Tangerine Dream, pierwsze dźwięki z gatunku el-muzyki tworzył pod koniec lat 80-tych pod pseudonimem Brat Paist. Nagrania te nie zostały, jak dotąd, opublikowane.
W ciągu 35 lat nieprzerwanej aktywności artystycznej, skomponował ponad 200 najróżniejszych utworów – cykle miniatur fortepianowych, kwartety smyczkowe, dwie suity jazzowe oraz wiele kompozycji na potrzeby filmu, teatru oraz autorskich projektów. Teraz Bartłomiej Oleś po raz kolejny sięga do muzyki elektronicznej, tworząc ambientowy album zatytułowany Songs of Planets and Moons. 

Historia powstania najnowszego albumu zaczyna się w momencie zetknięcia z dźwiękami zarejestrowanymi przez sondy Cassini oraz Voyager 1 & 2, w projektach badania przestrzeni pozaziemskiej. Te bezzałogowe statki kosmiczne rejestrują wszystkie napotkane na swojej drodze informacje, w tym drgania elektromagnetyczne planet, które są następnie przetwarzane
na dźwięki słyszalne dla ludzkiego ucha. Artysta wybrał autentyczne dźwięki dziewiętnastu planet i księżyców, by stworzyć muzykę w oparciu o ich brzmienia.
Przetworzył je elektronicznie, dodając autorskie muzyczne komentarze oraz struktury tworząc własną kosmiczną podróż przez nieskończone przestrzenie wszechświata.


RYNEK KULTURY to autorski projekt Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. W letnie, piątkowe wieczory zapraszamy na taras i do wnętrza Ruin Teatru Victoria, gdzie co tydzień serwować będziemy inną propozycję kulturalną. Film, taniec, muzyka, iluzja, performance, spotkania, rozmowy – to wszystko kryje się dla nas pod hasłem „RYNEK KULTURY”.

To już trzecia edycja wydarzenia. Każda miała inny motyw przewodni – pierwsza skupiona była na podróżach i odkrywaniu innych kultur, druga – poznawanie zmysłami. Tym razem chcemy wywoływać/wyzwalać/pobudzać emocje przez sztukę.

Na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia zapraszamy do baru na taras Ruin Teatru Victoria.

Data wydarzenia:
23 sierpnia | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny