Grafika rynku kultury. kolorowe tło i napisy. w centralnym punkcie zdjęcie B.Ziębowicza z płytami winylowymi.

Sierpniowe spotkania na RYNKU KULTURY rozpoczniemy od Dobrego wieczoru z płytą winylową. Tematem jest „Elektroniczne Lato” – Vangelis, Jarre, Kraftwerk, Tangerine Dream, a za sterami gramofonu stać będzie Bogusław Ziębowicz. 

 

Pomysł powstał w 2015 roku w Klubie Studenckim Spirala za sprawą Bogusława Ziębowicza – naukowca, wykładowcy Politechniki Śląskiej, promotora winylowego stylu życia w Gliwicach. Jest także pomysłodawcą projektu Nauka z Kulturą w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko.

Dobry wieczór z płytą winylową ma jeszcze jeden filar, którym jest rewelacyjny sprzęt odsłuchowy z najwyższej półki. Indywidualnie dopasowywany do muzyki i sali. Za ten filar odpowiada Krzysztof Majchrzak, właściciel salonu audio video Media-Hit.

Zdjęcie Ruin Teatru Victoria podczas dobrego wieczoru z płytą winylową na Rynku Kultury 2023.

Dobry wieczór z płytą winylową | Rynek Kultury 2023 | fot. Marzena Sosnowska

Elektroniczne lato w Ruinach Teatru

Vangelis, Jean Michel Jarre, Kraftwerk, Tangerine Dream to czołówka wykonawców, dzięki którym instrumentarium elektroniczne na stałe zagościło w muzyce popularnej. To oni spowodowali, że muzyka elektroniczna wyszła z zimnego odhumanizowanego świata dostępnego dla małej grupy odbiorców do ciepłego, letniego świata popkultury przyjaznego dla każdego człowieka. To oni pokazali nowe podejście do komponowania i przedstawiania muzyki i na trwale zmienili jej oblicze.

Oczywiście można wymienić jeszcze kilkunastu twórców równie ważnych dla muzyki elektronicznej ale ta czwórka to są moi absolutni faworyci, których płyty kolekcjonuję już od prawie czterech dekad. Mam już chyba wszystkie możliwe wydania – japońskie, koreańskie i z Nowej Zelandii…! Jestem przekonany, że w pięknych, niecodziennych i letnich przestrzeniach Ruin Teatru muzyka elektroniczna odtwarzana z płyt gramofonowych na zestawie audio z najwyższej półki będzie prezentowała się wyśmienicie. 

Na początku sierpnia spełni się moje kolejne muzyczne marzenie – będę opowiadał o mojej ukochanej el-muzyce w Ruinach Teatru. Dla mnie każde wydarzenie kulturalne w tym miejscu to misterium sztuki! Dziękuję za zaproszenie!

Życzę dobrego odbioru

Bogułsaw Ziębowicz, Vinylhouse

 


RYNEK KULTURY to autorski projekt Centrum Kultury Victoria w Gliwicach. W letnie, piątkowe wieczory zapraszamy na taras i do wnętrza Ruin Teatru Victoria, gdzie co tydzień serwować będziemy inną propozycję kulturalną. Film, taniec, muzyka, iluzja, performance, spotkania, rozmowy – to wszystko kryje się dla nas pod hasłem „RYNEK KULTURY”.

To już trzecia edycja wydarzenia. Każda miała inny motyw przewodni – pierwsza skupiona była na podróżach i odkrywaniu innych kultur, druga – poznawanie zmysłami. Tym razem chcemy wywoływać/wyzwalać/pobudzać emocje przez sztukę.

Na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia zapraszamy do baru na taras Ruin Teatru Victoria.

 

Data wydarzenia:
2 sierpnia | godz. 20:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny