Chrupiące bagietki, doskonałe wina, moda, cudowna architektura, doskonałe maniery i bogata TRADYCJA i KULTURA. Z tym kojarzyć może się Wam Francja, którą spróbujemy przenieść do Gliwic na kolejnym Rynku Kultury.

O godzinie 16:00 zapraszamy na warsztaty.

Chociaż może nie wszyscy wiedzą, Francja jest uznawana za stolicę fotografii. To właśnie tam po raz pierwszy utrwalono obraz na kliszy. To kraj, z którego pochodzi wielu spośród najwybitniejszych mistrzów obiektywu. My spróbujemy swoich sił w Ziołowej Cyjanotypii, czyli wykonamy „zdjęcia” ziół poprzez naświetlanie na słońcu przykrytych roślinami arkuszy papieru pokrytych materiałem światłoczułym.

Wspólnie zbudujemy drewniane zegary słoneczne. Wygrawerujemy i ozdobimy cyferblaty. We Francji jest najwięcej zegarów słonecznych w Europie. W rejonie Alp Wysokich (porównywalnie na terenie mniejszym niż województwo opolskie) istnieje ponad 1500 zegarów słonecznych. To dwa razy tyle, co w całym naszym kraju.

Na warsztat weźmiemy także modne stroje, przypominając zabawę z dzieciństwa wielu z Was. Ubierać będziemy papierowe laleczki.

Tradycyjnie już – zadbamy też o Wasze podniebienia.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosi nas tego dnia do wspólnej zabawy „Kosmiczna wyprawa z Małym Księciem” – z wykorzystaniem aplikacji Action Track.

O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się prelekcja francuskich filmów krótkometrażowych z muzyką na żywo.

Podróż na księżyc, reż. G. Melies, 1902, Francja, 14 min.
Francuski niemy film science fiction. Film opowiada o podróży grupy uczonych na Księżyc. Zostają oni wystrzeleni z ogromnej armaty, trafiając na powierzchnię ziemskiego satelity, a dokładniej w jego oko. Tam zostają wzięci do niewoli przez tubylców.
Balet mechaniczny, reż. F. Leger, D. Murphy, 1924, 16 min.
Film pioniera francuskiej awangardy Ferndanda Legera. Opowieść złożona z surrealistycznych obrazów i będąca jednocześnie manifestacją wyzwolenia przedmiotów i nadania im artystycznej wypowiedzi.
Joanna d’Arc, reż. G. Melies, 1900, Francja, 10 min
Jeden z pierwszych filmów G. Meliesa. Ręcznie kolorowany. Natchniona przez Boga wieśniaczka zostaje kapitanem armii francuskiej, a po schwytaniu zostaje umęczona.

Muzycznie przez wieczór poprowadzą nas Perforto oraz Marcin Markiewicz.

Perforto – duet na gitarę elektryczną i fortepian, preparujący instrumenty drewnem, metalem, papierem i innymi materiałami. W improwizacji bada cechy fizyczne dźwięku, takie jak wysokość, barwa, natężenie i jego następstwo w czasie. Poszukuje swoistej wrażliwości sonorystycznej w chaotycznym wymiarze otoczenia. Intensywnie, delikatnie, przenikliwie, subtelnie, radykalnie.

Ola Rzepka – fortepian preparowany, perkusja ,instrumenty perkusyjne

Łukasz Marciniak – gitara elektryczna
Marcin Markiewicz – trębacz, wokalista, autor tekstów, związany ze sceną reggae. Współzałożyciel i lider zespołu Konopians. Animator kultury, fotograf.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: Miejska Biblioteka Publiczna, PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Data wydarzenia:
14 sierpnia | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny