Muzyka i flamenco, pomidory, gorące słońce, wypoczynek, piłka nożna… Zapraszamy do Hiszpanii!

O godzinie 16:00 rozpoczną się warsztaty, na których wiatru w żagle złapiemy budując statki. Skojarzenia ze słonecznej Hiszpanii (może wspomnienia?) przeniesiemy na obrazki, które stworzymy z… laryngologicznych patyczków. Do domu zabierzecie budowle i figurki, jakby prosto z parku Guel w Barcelonie, który jest symbolem Hiszpanii. A może zagracie z nami w tomatinę?

Rynek Kultury to podróż zmysłami – także smakiem, węchem i zapachem, więc będziecie mogli zasmakować w Hiszpanii. Na popołudniową sjestę zapraszamy do Ruin Teatru.

O godzinie 19:00 w muzyczną podróż do Hiszpanii zabierze nas Indialucia.

To międzynarodowy projekt muzyczny gitarzysty flamenco Miguela Czachowskiego, jest jednocześnie jednym z pierwszych zespołów, którym udało się z powodzeniem połączyć tradycyjną muzykę Indii z flamenco z Andaluzji, koncertując od 1999 roku na całym świecie. W projekcie uczestniczy wielu wybitnych muzyków z Polski, Indii i Hiszpanii. Ich repertuar koncertowy wyraża ludzką i muzyczną fuzję tych kultur, sprawiając, że publiczność doświadcza stymulującej mieszanki niezwykle bogatych tradycji kulturowych. Improwizacja i rytm są elementami wspólnymi w obu stylach i są niezbędne do dalszego istnienia tej muzyki. Oprócz tradycyjnych elementów muzyki indyjskiej i flamenco wzbogacają brzmienie o jazzowe pianino, gitarę basową, flet i taniec. W 2016 roku rozpoczęli tournée z orkiestrami klasycznymi nadając nowy wymiar muzyce symfonicznej. Wydali dwa nagradzane albumy, Indialucia i Acatao. Obaj otrzymali nagrodę drugiego najlepszego albumu roku Polskiego Radia. Muzyka została wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do amerykańskiego filmu The Boondock Saints II. Grupa występowała w ponad trzydziestu krajach, w tym w większości krajów europejskich, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, takich jak Lincoln Center (Nowy Jork), Skirball Center (Nowy Jork), Eisemann Center Theatre (Dallas), Herbst Theatre (San Francisco), Lisner Auditorium (Waszyngton), The Egg (Albany) , Harris Theatre (Chicago), Royal Albert Hall (Londyn), National Theatre (Londyn), Templo de Debod w Madrycie, Esplanade Theatre (Singapur), AKG Hall w Trivandrum (Indie), Kamaraj Auditorium w Madras (Indie), Teatro di Vicenza (Włochy), Cemal Resit Rey (Istambuł), Filharmonia Kazańska (Rosja) i wielu innych. Grali i nagrywali z wieloma uznanymi artystami, takimi jak Jorge Pardo, Paquito Gonzalez, L. Subramaniam, Purbayan Chatterjee, Domingo Patricio, Leszek Możdżer, Vishwa Mohan Bhatt, Kavita Krishnamurti i inni.

W Gliwicach Indialucia wystąpi w duecie:

Michał „Miguel” Czachowski – gitara flamenco
Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM. 

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Hotel Qubus

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Data wydarzenia:
21 sierpnia | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny