W ten weekend przy pomocy wyobraźni odwiedzimy naszych zachodnich sąsiadów. Zapraszamy w podróż do Niemiec! Będą świetne samochody, tradycje drukarskie i piosenki robotów!

WIĘCEJ O RYNKU KULTURY

O godzinie 16:00 rozpoczniemy warsztaty kreatywne.

Niemcy słyną ze świetnych samochodów. Dlatego zabawimy się w projektantów aut, a swoje pomysły będziemy mogli zrealizować przy pomocy drewnianych, gotowych elementów. Podążając śladem Gutenberga, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie, zaprosimy na warsztaty drukarskie. W planie: ręczny skład tekstu przy użyciu czcionek, prasa drukarska i ilustratornia..

O godzinie 19:00 w Ruinach Teatru rozpocznie się koncert w wykonaniu Gaby Kulki, Huberta Zemlera, Wojciecha Traczyka, którzy w Gliwicach zaprezentują utwory grupy KRAFTWERK.

Śmierć jednego z założycieli grupy Kraftwerk Floriana Schneidera-Eslebena w kwietniu 2020 roku stała się pretekstem do złożenia hołdu dla całej spuścizny tego fenomenalnego
zespołu. Jacek Hawryluk zaproponował wówczas Hubertowi Zemlerowi występ w ramach internetowego cyklu „Domówka z Dwójką”. Hubert zaprosił do współpracy Gabę Kulkę i wspólnie pochylili się oni nad kilkoma utworami słynnej grupy z Dusseldorfu, skupiając się na ich uniwersalnym przekazie społecznym oraz ponadczasowej melodyce niejednokrotnie zaczerpniętej wydawałoby się wprost z romantycznej pieśni niemieckiej. Następnie do duetu dołączył Wojciech Traczyk na gitarze basowej, by wystąpić wspólnie na koncercie świętującym urodziny Programu Drugiego Polskiego Radia.

Trio zachęcone zarówno pozytywnym odbiorem koncertu jak i aktualnością piosenek grupy postanowiło kontynuować swoją przygodę robotami, autostradami i światem komputerowej miłości. W repertuarze tria znajdują się zarówno bardzo znane kompozycje Kraftwerku, takie jak „Das Model”, jak i utwory o których istnieniu pamiętają tylko najbardziej zagorzali fani zespołu.


Śpiewane w oryginalnych, niemieckich wersjach językowych, wykonane na tradycyjnych instrumentach i z minimalną ilością elektroniki, utwory niemieckiej grupy zyskały zupełnie nowego, organicznego wymiaru, pozostając jednak w duchu minimalistycznego, wielkomiejskiego folkloru Europy Zachodniej drugiej połowy XX wieku.

Patroni medialni wydarzenia: Nowiny Gliwickie, Dzisiaj w Gliwicach, Radio CCM

Rynek Kultury jest elementem Gliwickiego Festiwalu Kultury Kulturalia.

Data wydarzenia:
24 lipca | godz. 16:00
Miejsce wydarzenia
Aleja Przyjaźni, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach
Wstęp bezpłatny